Prezident Pavel řeší důchodovou reformu interně, do schvalování neplánuje zasahovat

Prezident Petr Pavel se i nadále zabývá problematikou důchodové reformy, svolal k tomu i velký kulatý stůl odborníků. Závěrem je například to, že odklad úprav důchodového systému zvýší mezigenerační nespravedlnost, nebo že je nutné reformu aktivně komunikovat s veřejností. Prezident Pavel ale neplánuje další aktivní zapojení do legislativního procesu.

Foto: České důchody
Prezident Petr Pavel.

Téma důchodové reformy je pro prezidenta Petra Pavla důležité, proto pokračuje v debatách o její podobě. Poté, co nevyšly jeho pokusy zprostředkovat jednání a konsenzus mezi vládními a opozičními politiky, se věnuje alespoň definování obecnějších vizí, jak by se měl důchodový systém změnit.

V první polovině října proto uspořádal kulatý stůl k budoucnosti důchodového systému a pozval si k diskusi odborníky z řad ekonomů, sociologů a akademiků. S nimi diskutoval o tom, jak by se měl systém změnit, aby zajistil důstojné důchody i současné mladé a střední generaci.

„Odborníci se společně s prezidentem shodli, že je zásadní efektivně komunikovat potřebu úprav důchodového systému s veřejností. Například, že úpravy důchodového systému o nic nepřipravují dnešní důchodce a pomohou zajistit budoucím důchodcům důstojné důchody. Zároveň není možné nekonat, jelikož odklad úprav zvýší mezigenerační nespravedlnost,“ uvedl pro České důchody mluvčí prezidenta Vojtěch Šeliga.

Nekonat není alternativa

Prezident Petr Pavel je přesvědčen, že není možné nadále předstírat, že důchodový systém je dostatečně robustní a provedení reformy je nevyhnutelné. „Nekonat není alternativa. Rozumné zvyšování věku odchodu do důchodu je se zvyšující se délkou života nezbytnou součástí,“ konstatoval prezident po skončení diskuse s odborníky.

Pavel však nicméně neplánuje další zapojení do legislativního procesu při schvalování vládní důchodové reformy. „Do jednání Poslanecké sněmovny prezident v této souvislosti nemá v plánu v tomto volebním období zasahovat,“ vysvětlil mluvčí Vojtěch Šeliga.

Prezident Petr Pavel při jednání o důchodech.Kancelář prezidenta republiky

O hledání konsenzu v rámci důchodové reformy má prezident Pavel zájem od začátku své funkce, proto se v průběhu jara pokusil moderovat debatu mezi vládou a opozicí. Svolal první setkání, na kterém se sešli ministr Marian Jurečka a představitelé hnutí ANO. V plánu byla i další jednání, ovšem poté, co se účastníci nedokázali shodnout ani na závěrech toho prvního, k žádnému dalšímu nedošlo.

Už v průběhu letošního léta Petr Pavel připustil, že pokud aktuální důchodové změny prosadí současná vláda „na sílu“, může se stát, že nějaká další vláda je zruší. Není tedy vyloučeno, že i důchodová reforma by měla krátké trvání. „Když se nová vláda, ať už bude jakákoliv, rozhodne něco z toho změnit, tak samozřejmě bude-li mít dostatečnou podporu v Parlamentu, tak takovou změnu může učinit, a bude to vyjádřením vůle vás občanů, kteří takovou vládu budete volit,“ konstatoval prezident.

Závěry kulatého stolu

Na jakých závěrech se prezident a experti u kulatého stolu shodli? Úplné znění závěrů je dostupné na této stránce. Stručně jde o následující:

  • Je zásadní efektivně komunikovat potřebu úprav důchodového systému s veřejností.
  • Fiskálně klíčové prvky vládní důchodové reformy jsou sociálně únosné a významně posilují finanční udržitelnost důchodového systému.
  • Inteligentní doprovodné politiky mohou s udržitelností důchodového systému pomoci.
  • Je nutné zároveň férově říct, že pro zachování dobré životní úrovně ve stáří by měla mladší generace převzít větší odpovědnost.

Kancelář prezidenta republiky neupřesnila, zda budou závěry kulatého stolu detailněji komunikovány s veřejností nebo jestli budou zaslány politikům ve vládě či opozici. Není vyloučeno, že je prezident Pavel využije v okamžiku, kdy mu důchodová reforma dorazí k podpisu a on se bude rozhodovat, zda návrh podpoří, či vetuje.

Foto: České důchody (hlavní), Kancelář prezidenta republiky (v textu)

Více k tématu