Svátek mistra Jana Husa zpozdí výplatu důchodů. Další změny budou až o Vánocích

Důchody vyplácené v období červencových svátků budou mít výjimečně změněný výplatní termín. Komplikací je den upálení mistra Jana Husa, kdy dojde ke zpoždění výplaty. Další změny termínů lze čekat až o Vánocích.

Foto: České důchody
Ústředí České správy sociálního zabezpečení.

Podobně jako v minulých letech přinese i letošní červenec změnu ve vyplácení důchodů. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), aby nedošlo ke zbytečným zmatkům.

Vzhledem k tomu, že svátky jsou tentokrát uprostřed pracovního týdne, dotkne se změna pouze výplatního termínu v 6. dni, konkrétně půjde o zpoždění jeden den. Při zpoždění na poště nebo při bankovním přenosu tak může v některých případech důchod dorazit až o dva dny později.

Nový termín pro červencové důchody je následující:

  • Výplatní termín 6.7. bude vyplacen 7.7.

Další termíny v červenci jsou již beze změny.

Změna termínu odeslání důchodů se týká doručování na bankovní účet i zasílání přes Českou poštu. V současné době už neplatí výjimka, která umožňovala zástupné vyzvednutí důchodu na poště pomocí plné moci.

S další změnou termínu výplaty důchodů je nutné počítat tradičně v době Vánoc. Sváteční dny tentokrát vycházejí hlavně na víkend, takže ke změně dojde jen u Štědrého dne, tedy 24.12. Důchodci dostanou penzi vyplacenou o den dříve 23.12.

„Důchody se vyplácejí vždy dopředu, a to v pravidelných měsíčních lhůtách. Výplatní termíny důchodů vyplácených ČSSZ jsou sudé dny od 2. do 24. dne v měsíci. ČSSZ zajišťuje výplaty důchodů také do zařízení sociálních služeb s celoročním pobytem, kam se důchody vyplácejí 15. den v měsíci,“ uvedla Česká správa sociálního zabezpečení.

Každý důchodce si může kdykoliv změnit způsob, jakým je důchod zasílán. Na výběr má výplatu přímo na bankovní účet, nebo přes Českou poštu. Výplata přes Českou poštu je zpoplatněna částkou 29 korun. Ke změně slouží speciální formulář, který je k dispozici na pobočkách nebo webu ČSSZ.

Foto: České důchody/David Budai

Více k tématu