Poslanci řeší náhradní ocenění náročných profesí formou předdůchodu, výbor schválení nedoporučil

Skupina zaměstnanců ze třetí kategorie měla původně získat nárok na dřívější důchod, během legislativního procesu ale vláda od tohoto kroku upustila. Zároveň připravila náhradní řešení v podobě povinného příspěvku na penzijní spoření. Nyní se poslanci k návrhu vrací ve druhém čtení. Komplikací je skutečnost, že sociální výbor schválení zákona nedoporučil.

Foto: Adobe Stock
Zaměstnanec v náročné profesi. (ilustrační foto)

Od ledna 2025 se rozšířil seznam náročných profesích, které mají nárok na snížení důchodového věku. K záchranářům a podnikovým hasičům se přidali také zaměstnanci pracující ve 4. kategorii. Při odpracování alespoň 2 200 směn se důchodový věk snižuje o 15 měsíců. Při odpracování 4 400 směn je to 30 měsíců a pak se počítají i další směny. (Jak je možné na výhodu dosáhnout, detailně popisuje samostatný článek.)

Původně se měla tato výhoda týkat také části pracovníků ve 3. kategorii. Během schvalování ovšem předložili poslanci Marek Benda (ODS) a Jan Jakob (TOP 09) pozměňovací návrh, který 3. kategorii vyřadil, a poslanci vládní koalice ho schválili. Vyřazení pracovníků ze 3. kategorie následně napadli poslanci hnutí ANO ve stížnosti u Ústavního soudu.

Mezitím skupina vládních poslanců připravila náhradní návrh, který těmto vyřazeným zaměstnancům přinese jiný typ ocenění – od svého zaměstnavatele mají dostávat speciální příspěvek na penzijní spoření, který se bude odvíjet od výše mzdy. Příspěvek se bude posílat pouze na dva konkrétní produkty – penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření.

Příspěvek budou čerpat zaměstnanci ve 3. kategorii, kteří jsou vystaveni následujícím rizikům: zátěž chladem, zátěž teplem, vibrace a celková fyzická zátěž. V případě fyzické zátěže musí jít o fyzickou práci vykonávanou velkými svalovými skupinami, kdy je nutný pohyb celého těla a zapojení trupu, paží i končetin.

Pro čerpání bude nutné mít založené spoření u některé penzijní společnosti a o příspěvek se bude žádat u zaměstnavatele.

Alespoň tři směny měsíčně

Výše měsíčního příspěvku se bude odvíjet od vyměřovacího základu, což je v podstatě hrubá mzda. Bude stanoven podle počtu odpracovaných směn:

  • Při odpracování 3 až 10 směn v měsíci bude příspěvek 3 % vyměřovacího základu.
  • Při odpracování 11 a více směn v měsíci bude příspěvek 4 % vyměřovacího základu.

Směna je definována jako 8 hodin rizikové práce. Pokud tedy někdo odpracuje dvě 12hodinové směny, jde celkem o 24 hodin a bude to považováno za 3 směny. Počítá se přitom každá započatá hodina, takže 8,5 hodin práce je považováno za 9 hodin.

S penězi, které zaměstnavatel pošle do penzijního spoření, si budou moci lidé nakládat dle svého, a to podle pravidel, která obecně platí pro tyto produkty. Peníze je tedy možné si vybrat najednou, postupně nebo je lze čerpat formou předdůchodu.

Předčasný důchod 2025: Nárok, podmínky a kalkulačka

Zamítnutí v sociálním výboru

Návrh zákona již projednali poslanci v prvním čtení. Následně návrh projednal výbor pro sociální politiku, který schválení nedoporučil. Jde o určitou komplikaci, ale při hlasování na plénu se poslanci nemusí tímto vyjádřením řídit. Vzhledem k tomu, že opoziční poslanci návrh spíše kritizují, je otázkou, zda nakonec bude schválen.

Rozpočtový výbor schválení návrhu doporučil, ovšem souhlas podmínil vlastním pozměňovacím návrhem. Výbor konkrétně požaduje, aby nárok na příspěvek ve výši 4 % vyměřovacího základu měli všichni zaměstnanci už při odpracování alespoň 3 směn. To znamená, že se zruší dvě pásma a zůstane jedno pro všechny, šlo by tedy o určité zjednodušení a také zvýhodnění zaměstnanců s méně náročnými směnami. Opět bude záležet na poslancích, jestli tento pozměňovací návrh podpoří.

Nyní začíná druhé čtení, ve kterém mohou poslanci předkládat další pozměňovací návrhy. Následovat bude třetí čtení a v případě schválení bude návrh putovat do Senátu a pak k prezidentovi. V případě úspěšného schválení má účinnost nového povinného příspěvku začít od července 2025.

Více k tématu