Strach z toalety venku omezuje víc, než se zdá. Časté močení ani únik moči se nemusí jen trpět
Vyrazit na delší procházku, jet autobusem na výlet nebo si v klidu nakoupit. Pro většinu lidí jde o běžné činnosti, ovšem pro řadu seniorů představují velký zdroj stresu. Důvodem přitom nemusí být špatná pohyblivost ani zdravotní potíže jako takové, ale spíš obyčejná otázka, zda bude po cestě k dispozic toaleta nebo vůbec šance si zavčasu odskočit.
Obtíže s močovým měchýřem, časté močení nebo inkontinence patří mezi problémy, které s věkem postihují stále více lidí. Přesto o nich mnoho seniorů kvůli studu nerado mluví. Místo hledání řešení často raději začnou omezovat aktivity, které jim dříve dělaly radost.
Největším problémem nebývá samotná inkontinence, ale nejistota. Mnoho lidí má obavu, že cestou nenajdou veřejnou toaletu nebo že bude zavřená či nepřístupná. Raději proto zruší plánovaný výlet, odmítnou pozvání na návštěvu nebo přestanou jezdit hromadnou dopravou. Podobné obavy mohou postupně vést k omezení společenského života. Člověk přestává chodit mezi lidi, méně se pohybuje a vyhýbá se delším cestám. Přitom právě pravidelný pohyb a kontakt s okolím jsou ve vyšším věku důležité pro fyzické i psychické zdraví.
Méně pití není vhodným řešením
Řada seniorů si před odchodem z domova promýšlí trasu mnohem podrobněji než dříve. Zjišťují, kde jsou veřejné toalety, vybírají obchodní centra nebo restaurace, kde je možné zařízení využít, a některým místům se raději úplně vyhnou.
Není výjimkou, že lidé plánují délku cesty podle dostupnosti toalet nebo si nechávají větší časovou rezervu. Podobné strategie sice pomáhají zvládnout běžný den, zároveň ale ukazují, jak výrazně může tento problém ovlivňovat každodenní život.
Někteří lidé se snaží frekvenci močení omezit tím, že před odchodem z domu pijí co nejméně. Odborníci však upozorňují, že to není vhodné řešení. Nedostatečný příjem tekutin totiž může vést k závažné dehydrataci, zácpě nebo infekcím močových cest, a o to víc, pokud venku panují tropické teploty. Právě v úmorných vedrech je potřeba tekutin mnohem větší a jejich omezování může vést k motání hlavy, nevolnostem i kolapsu.
Mnohem lepší je dodržovat běžný pitný režim a společně s lékařem hledat vhodné řešení obtíží. U některých lidí mohou pomoci změny životního stylu, cvičení pánevního dna, vhodné pomůcky nebo léčba.

Pomoci může i jednoduché plánování
Pokud člověk ví, že bude delší dobu mimo domov, vyplatí se předem zjistit, kde se na trase nacházejí veřejné toalety. Ve větších městech je lze najít například v obchodních centrech, na nádražích, čerpacích stanicích nebo v některých restauracích a kulturních zařízeních.
Pomoci mohou také mobilní aplikace a mapy veřejných toalet. Díky nim lze cestu naplánovat s větším klidem a snížit obavy z nepříjemných situací.
Jednou z nich je například aplikace WC Kompas, která funguje nejen v klasickém prohlížeči, což pomůže během plánování z domova, ale také jako mobilní aplikace, která seniora navede na toaletu, i když zrovna bude mimo domov.
Únik moči nebo časté nucení na toaletu nejsou ostudou, ale ani nevyhnutelnou součástí stárnutí, se kterou se musí člověk smířit. Ve většině případů existují možnosti, jak obtíže zmírnit nebo je lépe zvládat.
Pokud začnou problémy omezovat běžný život, je vhodné obrátit se na praktického lékaře nebo urologa. Čím dříve se podaří najít příčinu obtíží, tím větší je šance, že se senior nebude muset vzdávat oblíbených činností jen ze strachu, že cestou nenajde toaletu.
Zdroje: National Library of Medicine, Victora Health, Světová zdravotnická organizace (WHO)
Sledovat v Google Zprávách