Jana Maláčová: Důchodce nesmí být oběť, mám v plánu mimořádnou valorizaci a 500 korun za dítě

Ministryně Jana Maláčová se nechce spokojit s nízkou valorizací důchodů a plánuje navrhnout jejich mimořádné navýšení. Řekla to v rozhovoru pro České důchody a dodala, že prioritou v rámci reformy jsou pro ní dřívější odchody do důchodu a bonusy za vychované děti.

Foto: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministryně Jana Maláčová chystá vyšší valorizaci.

S valorizací důchodů pro rok 2022 to podle dosavadních propočtů nevypadá příliš dobře. O víkendu ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová oznámila, že předběžné výpočty podle platné legislativy předpokládají zhruba o polovinu nižší navýšení důchodů, než tomu bylo letos v lednu.

Ministerstvo přišlo s třemi variantami valorizace. Podle nejpravděpodobnější se důchody zvýší v průměru o 416 korun. Optimistická varianta hovoří o 509 korunách a pesimistická říká, že valorizace bude pouze 324 korun.

Důchodci by měli dostat více

V rozhovoru pro České důchody ministryně Jana Maláčová řekla, že vládě navrhne, aby důchodci dostali více peněz. A zároveň čeká debatu o druhém rouškovném.

Paní ministryně, o víkendu zazněly první informace o valorizaci pro rok 2022. Z čeho vycházíte a co tedy mají důchodci čekat?

V tuto chvíli se jedná pouze o odhady. Více budeme vědět v létě. Valorizace důchodů podle zákona se odvíjí od růstu reálných mezd a inflace. A to jsou proměnné, které ještě neznáme.

Plánovaných průměrných 416 korun je výrazný skok dolů oproti minulým rokům. Je to nějaký signál do budoucna směrem k seniorům?

Ano, souhlasím s vámi, že 416 korun je velmi málo. Je to zhruba polovička toho, na co jsme byli zvyklí. Naopak já budu usilovat o to, abychom u růstu důchodů zůstali na částkách podobných jako v minulých letech.

Kdy mají důchodci počítat s optimistickou a pesimistickou variantou?

To jsou pouze odhady valorizace dané zákonem. Ty částky jsou velmi nízké, a proto navrhnu vládě, abychom důchodcům přidali více. Podstatně více. Sociální demokracie bude usilovat o to, aby růst důchodů zůstal zhruba stejný jako v minulých letech. To znamená, že půjdeme nad zákonnou valorizaci.

Máte v plánu nějakou mimořádnou valorizaci? Pokud ano, v jaké podobě bude?

Ano máme, o částkách se budeme bavit, musíme udržet tempo růstu důchodů. Důchodci nesmí být obětí zrušení superhrubé mzdy ani zadlužení státu v důsledku pandemie.

Dřívější důchod pro 430 tisíc lidí: Podívejte se na profese a chystaná pravidla

Před pár týdny jste zmínila, že v případě vyššího růstu cen zvážíte druhé rouškovné. Zatím to tedy vypadá, že růst cen bude nižší. Mají důchodci s druhým rouškovným pro rok 2021 spíše počítat, nebo nepočítat?

Debata nás čeká v létě. Zopakuji, že důchodci nemohou být obětí daňového balíčku, který prosadila ODS a ANO, ani vysokého zadlužení státu kvůli koronakrizi.

Důchody jsou nízké. Zejména ženy a osaměle žijící senioři, kterým například zemřel životní partner, tak z důchodu vyjít nemohou. Jeden milion našich důchodců má důchod nižší než 14 tisíc korun. Proto nesmíme polevit v tempu navyšování důchodů. Klíčová pro mě bude spravedlivá důchodová reforma, v jejímž rámci chceme zejména výchovné a dřívější odchod do důchodu.

Jak pokračují přípravy důchodové reformy? Byly již zapracovány připomínky z meziresortního připomínkového řízení a pokročila jednání?

Ano, pracujeme na tom. V příštích měsících představíme detaily. Spravedlivou důchodovou reformu předložím vládě v dubnu. Jak už jsem řekla, pro mě je klíčové prosadit ještě do konce funkčního období vlády výchovné ve výši 500 korun za dítě, protože ženy mají z důvodu péče o dítě nízké důchody. Týká se to 1,5 milionu současných důchodkyň a všech budoucích.

Chci také prosadit dřívější odchod do důchodu pro náročné profese. Lidé by mohli za každých 10 let odpracovaných v takové profesi jít do důchodu o rok dřív, aniž by jim za dřívější odchod byl důchod krácen. To se týká půl milionu pracujících.

Danuše Nerudová v rozhovoru pro České důchody řekla, že na zřízení nultého pilíře byla v komisi shoda napříč politickým spektrem a jeho schválení do voleb by mělo být reálné. Souhlasíte s tím?

Ano, s tím souhlasím. Vše se bude odvíjet od vůle ve sněmovně. Víte, že před volbami je nálada ve sněmovně složitá a poslanci se na ničem neshodnou. Pevně ale doufám, že lepší život důchodců je pro nás všechny důležitý. Stihnout se to ještě dá!

Více k tématu