„Stranická trika musí stranou.“ Schillerová popsala detaily k příspěvku 6000 korun pro důchodce
Současná vláda je asociální, protože zrušila opatření k regulaci cen schválená vládou předchozí a odmítá řešit velké zdražování. Je o tom přesvědčena exministryně financí a nyní poslankyně Alena Schillerová. I proto hnutí ANO navrhuje mimořádný příspěvek pro důchodce a věří, že s prosazením uspěje. „Všichni snad přece chceme pomoci lidem, kteří to potřebují. Tady by měla jít stranická trika stranou,“ uvedla v rozhovoru pro České důchody.
Stínová vláda Andreje Babiše složená z poslanců hnutí ANO představila soubor opatření, která by měla pomoci lidem v době vysoké inflace. Vedle výraznějšího zvýšení životního a existenčního minima, vrácení slevy na jízdné pro seniory zpět na 75 % a několika dalších opatření jde zejména o mimořádný jednorázový příspěvek ve výši 6000 korun pro všechny důchodce.
Příspěvek by se týkal všech skupin důchodců, tedy starobních, invalidních i pozůstalostních, a nezahrnoval by se do příjmů. To je důležité, protože by tímto neohrozil vyplácení jiných sociálních dávek, na které má část důchodců nárok. V aktuálním rozhovoru pro České důchody to řekla Alena Schillerová.
Schillerová věří, že se příspěvek podaří schválit, a to i přesto, že současná vláda podle jejích slov s opozicí nedostatečně komunikuje. „Já ale doufám, že si všichni uvědomí, že nejde o nějaký nesmyslný návrh. Ten zájem je společný. Všichni snad přece chceme pomoci lidem, kteří to potřebují,“ konstatovala.
Paní Schillerová, proč navrhujete mimořádný příspěvek 6000 korun pro důchodce? A měl by se týkat všech důchodců, tedy starobních, invalidních a pozůstalostních?
Už teď je jasné, že mimořádná valorizace nebude v této době stačit. Aktuální čísla ministerstva financí hovoří o tom, že inflace dosáhne 12,3 %, a to stále nemusí být konečné číslo. Je to o konkrétních oblastech, kde ty ceny rostou nejvíce. Extrémní růst cen energií a pohonných hmot jsou v médiích nejvíce diskutovány, je to ale také o zvyšování cen potravin či zdravotnické péče. Došlo také ke zrušení slev na jízdné, které je teď dvakrát vyšší, než bylo za naší vlády.
To jsou všechno oblasti, které nejvíce zasahují právě seniory. Systém, který navrhuje Fialova pětikoalice, aby důchodci museli žádat o sociální dávky, mi přijde nedůstojný. Stát se má postarat o své důchodce, protože jim vděčíme za to, co tu vybudovali.
Mimořádný příspěvek se má týkat všech, kteří to skutečně potřebují, a to v tuto chvíli jsou všichni důchodci.
Předpokládám, že by muselo jít o samostatnou novelu zákona. Kdy ji hnutí ANO předloží a jak budete získávat podporu pro schválení?
Půjde skutečně o novelu zákona. Dávku 6000 korun by měli obdržet senioři tak jako důchod, tedy na účet nebo složenkou. Tento příspěvek by se neměl zahrnovat do příjmů. Neměl by tak ohrozit pobírání dávek na bydlení či jiných podpor.
Je reálné, že bude příspěvek schválen a kdy případně?
Je to o komunikaci vlády s opozicí a ta je, bohužel, zatím v podstatě nulová. Vláda s námi nekomunikuje. Já ale doufám, že si všichni uvědomí, že nejde o nějaký nesmyslný návrh. Ten zájem je společný. Všichni snad přece chceme pomoci lidem, kteří to potřebují. Tady by měla jít stranická trika stranou.
Vzhledem k nezpomalující inflaci lze možná už letos na podzim očekávat druhou mimořádnou valorizaci. Jak to vnímáte a co v této souvislosti očekáváte?
Je v podstatě jisté, že dojde i k druhé mimořádné valorizaci, ale ani ta tu situaci samozřejmě nevyřeší. Vláda nástroje má, ale odmítá je použít.
My jsme ještě za naší vlády na růst cen reagovali generálním zrušením daně z přidané hodnoty za dodání elektřiny a plynu. Následně došlo téměř okamžitě k poklesu cen elektřiny o více než 16 % a plynu o více než 11 %. Naše vláda také schválila návrh novely zákona o osvobození od DPH elektřiny a plynu na celý rok 2022.
Současná, bohužel asociální vláda, to okamžitě zrušila. Přitom efekt by občané pocítili okamžitě, a to nejenom v ceně energií, ale i v ceně dalších statků.
Foto: Se souhlasem Aleny Schillerové