První kalkulačka mimořádné valorizace: Spočítejte si, jak se vám v červnu zvýší důchod

V červnu proběhne další mimořádná valorizace důchodů. Vláda oznámila, že plánuje změnu mechanismu této valorizace, a důchody tak porostou o něco méně, než by odpovídalo současné inflaci. Připravili jsme první kalkulačku valorizace.

Foto: Adobe Stock
Senioři čekají na valorizaci důchodů. (ilustrační foto)

V lednu 2023 souhrnná inflace překonala hranici 5 % a v červnu tak proběhne mimořádná valorizace důchodů. Ministr Marian Jurečka oznámil, že tato valorizace bude mít dvě složky: fixní zvýšení pro všechny důchody bude činit 400 korun a procentní výměra se zvýší o 2,3 %. Průměrný důchod, který momentálně dosahuje 19 440 korun, se zvýší o 750 korun a překoná tak hranici 20 tisíc korun.

„Záměrem úprav valorizací je především mezigenerační solidarita a předcházení hospodářským škodám. Situaci musíme řešit zodpovědně a s ohledem na budoucí generace. Kdyby naše vláda nezasáhla, přinesla by červnová valorizace dalších až 34 miliard dluhu do státního rozpočtu. Takto nárůst bude plynulejší a nepřesáhne v součtu 15 miliard korun,“ vysvětlil Marian Jurečka důvody, proč vláda k omezení valorizace přistoupila.

I v případě červnové valorizace platí, že vyšší důchody porostou více, ale rozdíl již nebude tak výrazný jako v loňském roce. Fixní částka zvýšení totiž umožní, že velmi nízké důchody se procentně jako celek navýší výrazněji. Například průměrný důchod 19 440 korun se zvýší o 750 korun, tedy celkově o 3,9 %. Naproti tomu důchod 8 000 korun se navýší o 480 korun, tedy o 6,2 %.

Výpočet valorizace

Abyste si mohli spočítat, jak přesně se navýší váš důchod, připravili jsme první předběžnou kalkulačku mimořádné valorizace. Stačí zadat vaši aktuální výši důchodu a dozvíte se, jak vysoký důchod budete od června pobírat.

KALKULAČKA – Spočítejte si mimořádnou valorizaci v červnu 2023

Výpočty vycházejí z informací, které zveřejnil ministr Marian Jurečka, a ještě nejsou definitivní. Pro změnu mechanismu valorizace je totiž nutné změnit zákon o důchodovém pojištění, a to musí schválit poslanci, senátoři a nakonec změnu musí podepsat i prezident republiky. Podle ministra by měla být novela zákona schválena do 22. března.

Při minulých mimořádných valorizacích platilo, že na ni měly nárok všechny důchody přiznané až do konce téhož roku. Zda tomu tak bude i po legislativní změně, zatím není jasné. Stejně tak není jisté, zda bude změněna pasáž o doplatku valorizace, který je nyní přiznáván v případě řádné lednové valorizace. Jasněji by mělo být v následujících dnech, kdy ministr Jurečka předloží konkrétní návrh zákona.

Nadcházející změna valorizace je podle Mariana Jurečky prvním krokem, který povede k posílení udržitelnosti důchodového systému, a budou pokračovat další změny v rámci důchodové reformy. „Nejen na této úpravě, ale také na celé důchodové reformě chceme najít širokou politickou shodu. Budeme tedy samozřejmě jednat i s opozicí,“ konstatoval Jurečka.

Foto: Adobe Stock

Více k tématu