Nejčastější otázky a odpovědi k nové valorizaci důchodů

Od ledna nás čeká další rekordní valorizace starobních důchodů. Připravili jsme pro vás odpovědi na nejčastější otázky.

Zdroj: České důchody
Valorizace důchodů zajímá mnoho českých seniorů.

Otázky jste mohli pokládat také na našem Facebooku. Pokud nás ještě nesledujete, určitě to napravte, abyste měli vždy přehled o všech aktualitách a nových praktických návodech.

O kolik se důchody zvýší?

Průměrně důchody porostou o 900 korun, značná část seniorů ale na tuto částku kvůli svým nižším důchodům nedosáhne. Méně dostanou všichni ti, kteří mají důchod nižší než 13 426 korun, více pak senioři s důchodem vyšším. Níže naleznete tabulku ukazující valorizace v jednotlivých hladinách, přesnou valorizaci vašeho důchodu si můžete snadno spočítat v naší kalkulačce (klikněte zde).

Komu se důchody zvýší?

Valorizace se týká všech důchodů přiznaných do konce roku 2019.

Kdy přesně se důchody zvýší?

První valorizovaný důchod dostanete s první lednovou výplatou důchodu. Pokud tedy máte termín výplaty například 2. ledna, tento den již dostanete vyšší důchod, pokud až 24. ledna, pak v tento den.

Přijde mi nějaký dopis, kde mi řeknout přesnou částku valorizace?

Ano, Česká správa sociálního zabezpečení každému pošle písemné oznámení o výši valorizace. Rozesílání již začalo a potrvá do poloviny ledna.

Kolik bude valorizace stát?

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) vyčíslila náklady na tuto valorizaci na přibližně 38 miliard korun.

Bude pro mě valorizace platit, i když jdu do důchodu až za několik let?

Aktuální valorizace řeší primárně aktuální důchody. Vzhledem ke změně, kterou vláda prosadila v roce 2019, se ale valorizace bude týkat částečně i důchodů budoucích. Byla totiž zvýšená takzvaná základní výměra důchodů, která je pro všechny stejná, a to o 220 korun. O tuto částku tedy bude vyšší i důchod přiznaný v budoucnu.

Kdy bude další valorizace?

V posledních letech probíhá valorizace vždy k začátku ledna. Dá se předpokládat, že příští zvýšení bude tedy v lednu 2021. Vláda Andreje Babiše (ANO a ČSSD) chce, aby průměrný důchod v roce 2021 činil 15 000 korun. Pokud slib splní, měly by příště důchody vzrůst nejméně o dalších 600 korun.

Více k tématu