Důchodci už žádají o příspěvek 500 korun na jídlo i respirátory. Vyplňte formulář, je to otázkou pár minut

Lidé, kterým chybí peníze, mohou požádat o mimořádný příspěvek 500 korun na jídlo, bydlení, hygienické potřeby, respirátory a další výdaje. Platí to i pro všechny důchodce, tedy seniory a ty, kdo pobírají invalidní důchod.

Foto: Adobe Stock
Senioři se trápí v nelehké pandemické době. (ilustrační foto)

Senioři, invalidní důchodci i další lidé, kterým chybí peníze na běžné životní potřeby, mohou každý měsíc požádat o příspěvek 500 korun. Jde o speciální mimořádnou okamžitou pomoc nazvanou MOP COVID-19, která byla spuštěna v souvislosti s koronavirem a má jednodušší pravidla než klasická mimořádná pomoc. Společné oba příspěvky mají to, že se o ně žádá na úřadu práce.

Nově je možné požádat o příspěvek také v souvislosti s nákupem respirátorů. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) tuto možnost zavedlo kvůli zavedení povinného nošení respirátorů na veřejných místech. „V rámci poskytování dávky MOP COVID-19 se uznává na náklady na ochranné prostředky dýchacích cest částka ve výši 500 korun na osobu na jeden měsíc,“ uvedlo ministerstvo. V platnosti je toto opatření už nyní.

Manželé mohou získat 1000 korun

Pokud tedy spolu žijí například dva manželé v důchodovém věku a současný důchod jim nestačí, mohou získat až 1000 korun měsíčně. Stačí doložit nedostatek peněz na běžné životní potřeby.

Nárok se posuzuje podle stávajícího příjmu, který se započte jen z 50 %, a podle toho, kolik peněz mají lidé na bankovním účtu. Žádost posoudí úředníci. „Proto je nutné k žádosti doložit i aktuální výpis z bankovního účtu žadatele a členů jeho rodiny. Úřad práce ČR ale nepřihlíží k celému zůstatku na bankovním účtu, jen k relevantní sumě. Žadatelé nemusí mít obavu výpisy předkládat. I nadále bude MOP COVID-19 poskytována tak, aby příjemci zbyla na účtu poměrná část jeho našetřených financí,“ vysvětluje MPSV.

Jak o příspěvek požádat?

Základem je vyplnění formuláře, který není složitý. Vše se dá vyřešit na dálku:

  1. Na webu ministerstva si otevřete formulář s žádostí.
  2. Vyplňte všechny požadované údaje – osobní údaje, bydliště a také vaši životní situaci, tedy jestli jste důchodce, pracující, nezaměstnaný nebo podnikatel.
  3. Z nabízených možností si vyberte si účel, na co příspěvek použijete. Pokud chcete peníze použít na nákup respirátorů, zvolte položku jiný účel a do kolonky napište nákup respirátorů.
  4. Vyplňte své příjmy za měsíc, ve kterém žádáte o příspěvek. Pokud jste senior, vyplňte výši svého důchodu.
  5. Vyplňte údaje o lidech, kteří s vámi žijí ve společné domácnosti.
  6. Zvolte způsob, jakým má být příspěvek doručen.
  7. Nyní zvolte, jakým způsobem chcete žádost odeslat. Můžete zvolit přímo odeslání elektronickou cestou – pak je nutné v části Elektronické přílohy nahrát aktuální výpis z bankovního účtu. Stáhnout si ho můžete v internetovém bankovnictví (většinou je ve formátu PDF), případně naskenujte ten, který vám chodí poštou. Pak můžete formulář přímo odeslat stisknutím Přejít k odeslání.
  8. Pokud chcete žádost podat fyzicky, vytiskněte ji stisknutím Vytisknou / Uložit PDF. K vytištěné žádosti přiložte výpis z účtu a dejte vše do obálky. Tu pošlete na příslušné pracoviště úřadu práce, pod které spadáte, případně ji hoďte do schránky umístěné obvykle u vchodu do vašeho úřadu práce. Využít můžete také datovou schránku.
Formulář na webu ministerstva, ketrý musíte vyplnit.Foto: MPSV

Na co je možné příspěvek použít?

Příspěvek 500 korun můžete využít zejména na pokrytí základních životních potřeb. Jde o potraviny, náklady na bydlení, základní hygienické potřeby, domácí internet, služby spojené s telefonováním nebo jiný účel, zejména jde o nákup respirátorů a dalších ochranných pomůcek.

Nelze ale žádat peníze na léky, dluhy, leasing nebo jakékoliv náklady spojené s podnikáním. Takovou žádost by pracovníci úřadu práce automaticky zamítli.

Více k tématu