Vrácení peněz za valorizaci mizí ze stolu: Důchodci mluví o slibech, křivdě i naivitě
Snížená mimořádná valorizace z roku 2023 se mezi důchodci vrací i po delší době. Nejen kvůli penězům, ale i kvůli tomu, že před volbami zaznívala jiná slova než po nich.
Téma znovu ožilo ve chvíli, kdy Alena Schillerová naznačila, že vrácení peněz za sníženou mimořádnou valorizaci už není na stole. To připomnělo starý spor, který část seniorů dosud neuzavřela. V červnu 2023 se důchody po změně zákona zvýšily zhruba o tisíc korun méně, než by odpovídalo původnímu výpočtu, a právě tahle částka v debatách zůstává dodnes.
V diskusi pod tímto článkem na portálu České důchody se opět ozvaly hlavně dva pocity. Jedni mluví o ztracené důvěře a o tom, že jim politici něco naslibovali. Druzí říkají, že vrácení peněz nikdy nebylo reálné a kdo tomu věřil, naletěl.
Místo vrácených peněz přišla hořkost
„Byl naivní, kdo těmto slibům věřil,“ shrnula Dana Hošková.
Jaroslava Schořová tomu nevěří ani trochu: „Sama jsem důchodce, dnešní vládě nevěřím ani dobrý den a jejich voličů se ptám: Je vám líp? Pořád věříte těm lžím?“
Ještě ostřeji reagoval Jiří Frodl: „Čemu se divíte? Vždyť současná vláda je jeden lhář vedle druhého.“

Část seniorů dál mluví o staré křivdě
„Máme to přece slíbeno,“ připomněla Blanka Kost.
Bohumír Boruta to vidí podobně: „Co je na tom špatného, když se křivda napraví? Tak se to má řešit ve spravedlivé společnosti.“
A Tomáš Hlaváček vrací debatu k základnímu pocitu mnoha seniorů: „Lidé si zaslouží slušné důchody, když skoro celý život pracovali.“
Ne každý to bere jako nerealistický slib. Pro některé je to pořád nevyřízená věc, která se měla napravit.
Ozývají se i hlasy, že to nikdy nebylo reálné
Ladislav Strnad připomněl střízlivější pohled: „Jsem v penzi od roku 2018. Ta zmařená valorizace mě samozřejmě taky mrzela a nadával jsem. Ale taky umím počítat a drobet se vyznám i v makroekonomice. Když jsem viděl, v jakém stavu se předával rozpočet, tak jsem všechny mírnil, že to s novou vládou vrátit nepůjde.“
Podobně uvažuje i Soňa Bucharová: „Každý normálně uvažující člověk ví a věděl i před volbami, že není v možnosti žádné vlády vrátit všem důchodcům ukradených 1 000 Kč.“
„Problém byl, že to bylo protiústavní a soudy to posvětily. Celkem jim to nevadilo. Ale když vláda sáhla na jejich přemrštěné platy, tak najednou protiústavnost vadila,“ připomněl Jan Kašpárek.
Tyto komentáře ukazují, že ani mezi samotnými důchodci nepanuje shoda. Část z nich je přesvědčená, že vrácení peněz nikdy nemělo reálný základ a že sliby byly od začátku hlavně politické.
Sliby před volbami a jiná realita po nich
Soldatová Jarka to popsala napřímo: „Slibovali všechno vrátit, co Fialova vláda ukradla. Potřebovali nahnat lidi k volbám a hlavně, aby je volili důchodci. Po volbách všechno jinak.“
„Někteří důchodci čekali vrácení peněz. Jsem 6 let v důchodu a ani ve snu mě nenapadlo, že nereálné předvolební sliby bude někdo schopen splnit,“ uvedl Jiří Matoušek.
A Jiří Schoř to shrnul po svém: „Kdo používá mozek, nic nečekal.“
Snížená valorizace z roku 2023 tak nezůstala pouze starým rozpočtovým sporem. Pro mnohé je to dodnes připomínka chvíle, kdy uvěřili, že se něco vrátí, a pak zjistili, že se nic měnit nebude.
Sledovat v Google Zprávách