Rodinný vyměřovací základ ocení péči o děti i blízké: Jak bude fungovat novinka u výpočtu důchodu
Součástí schválené důchodové reformy je rodinný vyměřovací základ, který přinese ocenění za péči o děti do 3 let i nemocné, postižené a další závislé osoby. Péče již nebude znamenat dobu bez příjmu, ale bude se dosazovat fiktivní příjem ve výši průměrné mzdy.
Péče o malé děti nebo bezmocné osoby se v současné době do důchodu zohledňuje jako náhradní doba pojištění. Zároveň jde o takzvanou vyloučenou dobu, která zajišťuje, že kvůli nulovým nebo velmi nízkým výdělkům za dobu péče nedochází ke snižování důchodu. Samotná péče ale není navíc nijak oceňována.
Od 1. ledna 2027 se situace změní a začne platit nový fiktivní (rodinný) vyměřovací základ. Doba péče již nebude pro potřeby důchodu hodnocena jako doba bez příjmu, ale bude se dosazovat fiktivní příjem odvozený od průměrné mzdy v Česku.
Péče o děti i nemohoucí
Ocenění ve výši 100 % celostátní průměrné mzdy bude platit pro následující péči:
- Péče o dítě ve věku do 3 let u prvních dvou dětí
- Péče o osobu závislou ve stupni III nebo IV
- Péče o osobu převážně nebo úplně bezmocnou před rokem 2007
- Péče o dítě dlouhodobě těžce zdravotně postižené před rokem 2007
Ocenění ve výši 50 % celostátní průměrné mzdy bude platit pro následující péči:
- Péče o dítě ve věku do 10 let závislé ve stupni I
- Péče o osobu závislou ve stupni II
- Péče o osobu částečně bezmocnou starší 80 let před rokem 2007
Vždy půjde o aktuální výši průměrné mzdy za rok, ve kterém péče probíhá. Například při současných hodnotách průměrné mzdy by fiktivní výdělek (vyměřovací základ) za péči o dítě do 3 let činil 46 660 Kč měsíčně. Za péči o osobu závislou ve stupni II by byl dosazen vyměřovací základ 23 330 Kč.
Pokud pečující osoba v průběhu péče dosahovala nebo bude dosahovat také skutečných příjmů, například ze samostatné výdělečné činnosti nebo ze zaměstnání na kratší pracovní úvazek, přičtou se tyto výdělky k těm fiktivním.
MINISTR MARIAN JUREČKA:
„Rodinný vyměřovací základ ocení nejen výchovu dětí, ale i to, když se staráme o někoho blízkého – manžela, manželku, rodiče nebo prarodiče. To jsou desetitisíce lidí, kteří toto dělají dlouhodobě, a nikdy je za to stát neocenil. Jsem rád, že se to nyní změní.“
Srovnávací výpočet u vyšších výdělků
Pravidla pamatují na to, aby nebyli znevýhodněni lidé, kteří měli během života mimo období péče vysoké výdělky. V současné době jsou nulové výdělky v době péče o dítě řešeny pomocí vyloučené doby, takže nedochází ke „znehodnocování“ vysokých výdělků získaných před a po péči.
Pokud by se ale započítal fiktivní vyměřovací základ ve výši průměrné mzdy někomu, kdo má běžně dvojnásobné nebo vyšší výdělky, ve výsledku by měl nižší důchod. Tomu se ale předejde tím, že při přiznávání důchodu se automaticky provedou dva výpočty – jeden se započítáním fiktivního vyměřovacího základu a druhý s využitím vyloučené doby. A použije se ten výpočet, který bude pro budoucího důchodce výhodnější.
Ocení se i dřívější péče
Fiktivní vyměřovací základ se započítá také za péči, která probíhala v minulosti, takže se bude týkat i lidí, kteří budou odcházet do důchodu v nejbližších letech. Poprvé se začne zohledňovat u důchodů přiznaných v roce 2027. Ukazuje to i následující příklad:
Paní Dana půjde do důchodu v roce 2027. Má dvě děti, jedno se narodilo v roce 1990 a druhé v roce 1993. S oběma dětmi byla doma na rodičovské dovolené vždy dva roky. Celkem 6 let bude oceněno fiktivním vyměřovacím základem ve výši 100 % průměrné mzdy v dané době, v období mezi druhým a třetím rokem obou dětí bude k fiktivnímu vyměřovacímu základu ještě připočten vyměřovací základ z dosaženého výdělku. V roce 2024 paní Dana pečovala o nemocného otce, který byl ve druhém stupni závislosti. Za tuto péči získá fiktivní vyměřovací základ ve výši 50 % průměrné mzdy. Pokud ještě dokázala při péči třeba na zkrácený úvazek pracovat, výdělek se k fiktivnímu vyměřovacímu základu přičte.
Jak to bude s výchovným
V případě péče o děti do 3 let se bude fiktivní vyměřovací základ týkat prvních dvou dětí. Při výpočtu důchodu se vždy bude kontrolovat, aby tato forma ocenění nebyla méně výhodná než výchovné, které je přiznáváno od roku 2023. Postup bude následující:
- První dvě děti budou v základu oceněny formou fiktivního vyměřovacího základu.
- Pokud bude u prvních dvou dětí zároveň splněna podmínka výchovy, bude docházet ke kontrolnímu výpočtu. Pokud by ocenění formou fiktivního vyměřovacího základu vycházelo finančně méně výhodně než výchovné, dojde automaticky k dorovnání na aktuální hodnotu výchovného (v roce 2025 činí 503 Kč).
- Třetí a každé další dítě bude vždy automaticky oceňováno výchovným.
Tento postup se bude využívat u důchodů přiznávaných od roku 2027. Pro důchody přiznané do konce roku 2026 platí, že všechny děti budou shodně oceňovány přiznáním výchovného.
Tento článek je součástí seriálu o důchodové reformě. Další díly si můžete zobrazit tady.