Hnutí STAN chce, ať obce dostávají více peněz pro důchodce
Daňové příjmy obcí by do budoucna měly více zohledňovat stáří místních obyvatel, a to v rámci nastavení koeficientů pro rozpočtové určení daní. S touto prioritou přišlo vládní hnutí STAN, podle jehož představitelů mají obce se starší populací vyšší výdaje na zajištění potřebných služeb.
Do rozpočtu obcí plyne část daní, které stát vybere. Přerozdělování probíhá v rámci takzvaného rozpočtového určení daní a obce získávají například část daní fyzických i právnických osob, DPH nebo celou daň z nemovitostí. Princip tohoto rozdělování se v posledních více než 20 letech prakticky nezměnil.
Kritérium toho, jaký věk mají obyvatelé dané obce, ovšem není nijak zohledněno. A podle hnutí STAN by v dohledné době mělo dojít ke změně, aby daňové příjmy obcí více reflektovaly demografický vývoj a očekávané stárnutí české populace.
„Rozpočtové určení daní by mělo vedle vyššího příjmu z podnikatelských aktivit reflektovat například stárnutí populace a zohlednit koeficientem počet lidí starších 65 let, pro něž samosprávy musejí zajistit odpovídající služby,“ uvedl František Lukl z hnutí STAN, který je zároveň předsedou Svazu měst a obcí.
Starostové tuto prioritu představili v rámci nového plánu pro rozvoj regionů a venkova, který je nazvaný Zapnout VENKOFF. „Je nutné se bavit o tom, abychom do rozpočtového určení daní a jeho rozdělení donesli spravedlivější systém, abychom zohlednili i současné trendy, to jsou třeba demografický vývoj a stárnutí populace,“ řekla na tiskové konferenci k představení této iniciativy poslankyně Eliška Olšáková.
Vyšší výdaje na seniory
Podle Starostů mají obce, ve kterých žije více seniorů, zvýšené náklady na zajištění potřebných služeb a infrastruktury. Jde například o domy s pečovatelskou službou či terénní služby nebo investice do zvýhodněné městské a příměstské dopravy. Pokud třeba nefunguje hromadná doprava, případně pokud je její rozsah nedostatečný, přispívají některé obce na takzvané senior taxi.
O změně v daňových příjmech obcí chtějí politici hnutí STAN jednat například s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou a angažovat by se měl také ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek, kterého do vlády nominovalo právě toto hnutí, byť on sám není jejich členem.
Kdy ale reálně tyto plány zhmotní v nějaké konkrétní legislativě, to zatím hnutí neuvedlo. Ministr vnitra a předseda hnutí Vít Rakušan nicméně řekl, že první věci by měly být prosazeny ještě před volbami v roce 2025. „Každý z ministrů vlády, který je za Starosty, dostává konkrétní úkol, který se venkova týká. A ten produkt neplánujeme někdy do budoucna, ale chceme výsledek přinést ještě ve zbytku volebního období,“ konstatoval Rakušan.
Stárnutí obcí je problém
Stárnutí menších obcí je dlouhodobě velkým problémem. Jak upozornil Český statistický úřad, právě malé obce mají nejvyšší podíl seniorů nad 65 let a nejnižší podíl dětí (do 14 let) na počtu obyvatel. Například obec Radkova Lhota na Přerovsku má 209 obyvatel a z toho více než polovinu tvoří senioři. Věkový průměr v obci je 64 let.
Některé obce dokonce bojují i s tím, že mají hlavně seniory a žádné děti. Například obec Vysoká Lhota na Pelhřimovsku má celkem 15 obyvatel, z toho dvě třetiny jsou senioři a děti nejsou v obci žádné.