První detaily o mimořádném příspěvku pro důchodce: Jednání vlády a kolik peněz je ve hře

Vláda bude rozhodovat, jak zvýšit příjmy důchodců v roce 2027. Vedle vyšší valorizace se nově řeší i jednorázový mimořádný příspěvek, který by mohl vyjít na několik tisíc korun.

Premiér Andrej Babiš a ministři Aleš Juchelka a Alena Schillerová.
i
Foto: Profimedia
Premiér Andrej Babiš a ministři Aleš Juchelka a Alena Schillerová.

Vládní politici se po prázdninách vracejí k důležité důchodové debatě letošního léta. Jde o valorizaci důchodů v lednu 2027, která podle dosavadních odhadů vychází pouze kolem 300 korun. Ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka už dříve uvedl, že by chtěl prosadit navýšení až zhruba na dvojnásobek. Vedle toho se ale nově mluví i o jiné variantě, tedy o jednorázovém příspěvku pro důchodce.

Šafránková: O příspěvku se bude jednat

Už nyní je jisté, že jednorázový příspěvek pro důchodce bude součástí vládní diskuse. Potvrdila to i poslankyně SPD Lucie Šafránková, která se dlouhodobě věnuje důchodové problematice.

„Co se týče případného jednorázového příspěvku pro důchodce, i tato otázka bude předmětem vládních jednání. Pro SPD je podstatné, aby přijatá opatření seniorům reálně pomohla a byla nastavena odpovědně a spravedlivě,“ uvedla Lucie Šafránková pro České důchody.

Podobně se vyjádřil také poslanec SPD a člen sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř. „Jedná se o tom. V úvaze je i jednorázový mimořádný důchod, který by trvale nezatížil už tak dost napjatý rozpočet,“ uvedl už dříve poslanec Hrnčíř.

Manželé počítají, jak se jim zvýší důchody.
i
Foto: Shutterstock

Klíčové je, že pro důchodce by jednorázový příspěvek znamenal okamžité peníze navíc, ale pro státní rozpočet by nešlo o trvalý závazek. Pokud by se totiž zvýšily důchody v rámci valorizace, zvýšené důchody by se propisovaly i do dalších valorizací. Naproti tomu příspěvek by tvořil jednorázový výdaj pro rok 2027.

Rozdíl mezi oběma cestami je zásadní. Pokud by vláda zvýšila samotnou valorizaci například o dalších 300 korun měsíčně, promítlo by se to do pravidelného důchodu od ledna 2027 a zůstalo by to v něm i do dalších let. Jednorázový mimořádný důchod nebo příspěvek by se naopak vyplatil jen jednou. Důchodce by peníze dostal, ale jeho měsíční důchod by se kvůli tomu trvale nezvýšil.

Kalkulačka valorizace 2027: Jak se vám zvýší důchod

Příspěvek by mohl být více než 3000 Kč

Jednoduchý přepočet ukazuje, o jak velké částky jde. Podle aktuálních údajů ČSSZ bylo v Česku přibližně 2,8 milionu důchodců. Kdyby každý dostal navíc 300 korun měsíčně po dobu jednoho roku, znamenalo by to 3600 korun za rok na jednoho důchodce. Při počtu 2 822 409 důchodců by celkové náklady za rok 2027 dosáhly zhruba 10,16 miliardy korun. A minimálně o stejnou částku by šlo v každém dalším roce.

Právě proto by jednorázový příspěvek ve výši kolem 3500 až 3600 korun na důchodce rozpočtově přibližně odpovídal tomu, co by stát zaplatil za mimořádné navýšení valorizace o 300 korun měsíčně jen v roce 2027. Rozdíl by ale byl v dalších letech. Vyšší valorizace by dál zvyšovala výdajovou základnu důchodového systému, zatímco jednorázový příspěvek by se vyplatil a tím by skončil.

Ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka původně mluvil hlavně o možnosti zvýšit valorizaci vládním nařízením. Podle dosavadních údajů vychází zákonná valorizace nízko kvůli slabé důchodcovské inflaci na úrovni 0,7 % a tomu, že se do výpočtu zřejmě nepromítne růst reálných mezd. Ministr Juchelka proto navrhuje využít zákonnou možnost přidat důchodcům více, až přibližně na dvojnásobek současného odhadu. Šlo by o zvýšení důchodů až o 2,7 %, jak umožňuje vládní nařízení.

Do hry nyní vstupuje i odpor části vládní koalice k dalším trvalým výdajům. Motoristé už dříve dali najevo, že podporují zvýšení podle zákona a odmítají politické navyšování důchodů bez jasného zdroje financování.

Nyní skončily vládní prázdniny a už v pondělí se koná první jednání vlády. Není jisté, zda se valorizace a případný mimořádný příspěvek dostanou na stůl hned, ale rozhodnutí se bude muset udělat brzy. Jasno musí být nejpozději do konce září, kdy vláda schvaluje nařízení k lednové valorizaci důchodů. Pak teprve bude jasné, jestli bude příspěvek vyplacen a případně v jaké výši.

Více k tématu