Letní svátky mění termín výplaty důchodů, někteří ho dostanou o dva dny dříve

Důchody vyplácené v období červencových svátků budou mít výjimečně změněné výplatní termíny. Komplikací je hlavně den upálení mistra Jana Husa, kdy dojde ke zpoždění výplaty. Další změny termínů lze čekat o Vánocích.

Foto: České důchody
Pobočka České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ)

Podobně jako v minulých letech přinese i letošní červenec několik změn ve vyplácení důchodů. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) proto připravila užitečný přehled, aby nedošlo ke zbytečným zmatkům.

Zpozornět by měli hlavně ti, kteří mají termín výplaty 4. den v měsíci, protože dojde k vyplacení o dva dny dříve. Naopak 6. výplatní den bude mít zpoždění.

Nové termíny pro červencové důchody jsou následující:

  • Výplatní termín 4.7. bude vyplacen 2.7.
  • Výplatní termín 6.7. bude vyplacen 7.7.

Další termíny v červenci jsou již beze změny.

Změny termínu odeslání důchodů se týkají doručování na bankovní účet i zasílání přes Českou poštu. V současné době už bohužel neplatí výjimka, která umožňovala zástupné vyzvednutí důchodu na poště pomocí plné moci. Česká pošta ji zrušila poté, co se zlepšila nepříznivá pandemická situace.

S další změnou termínu výplaty důchodů je nutné počítat tradičně v době Vánoc. Sváteční dny tentokrát vycházejí hlavně na víkend, takže ke změně dojde jen u Štědrého dne, tedy 24.12. Důchodci dostanou penzi vyplacenou o den dříve 23.12.

„Důchody se vyplácejí vždy dopředu, a to v pravidelných měsíčních lhůtách. Výplatní termíny důchodů vyplácených ČSSZ jsou sudé dny od 2. do 24. dne v měsíci. ČSSZ zajišťuje výplaty důchodů také do zařízení sociálních služeb s celoročním pobytem, kam se důchody vyplácejí 15. den v měsíci,“ uvedla Česká správa sociálního zabezpečení.

Každý důchodce si může kdykoliv změnit způsob, jakým je důchod zasílán. Na výběr má výplatu přímo na bankovní účet, nebo přes Českou poštu. Výplata přes Českou poštu je zpoplatněna částkou 29 korun. Ke změně slouží speciální formulář, který je k dispozici na pobočkách ČSSZ.

Foto: České důchody/David Budai

Více k tématu