Slovenští důchodci dostanou až 12 tisíc korun za očkování, v Česku bude jen povinnost

Očkovaní senioři na Slovensku dostanou příspěvek 200 až 500 euro za absolvování očkování proti koronaviru, rozhodl tamní parlament. Nárok na peníze tedy získá až 1,29 milionů lidí. Česko zatím finanční motivaci nechystá.

Foto: Adobe Stock
Důchodkyně čeká na očkování. (ilustrační foto)

Důchodci, kteří se nechají očkovat proti koronaviru, dostanou od státu 200 euro, což je v přepočtu 5 082 korun. Stejný příspěvek dostanou ti, kteří již očkovaní druhou dávkou mají.

A ti, kteří už jsou nyní naočkovaní a nechají si dát třetí dávku, dostanou příspěvek ve výši 300 euro (v přepočtu 7 623 korun). Týká se to všech lidí nad 60 let. Nejvýše si tedy starší lidé mohou přijít v přepočtu až na přibližně 12 700 korun.

Přímá finanční podpora původně v plánu nebyla a počítalo se spíše s rozdáváním poukázek na služby. V rámci legislativního procesu ale došlo ke změně a senioři budou dostávat peníze. „Jsem rád, že jsme v koalici nakonec našli kompromis. Pevně věřím, že naočkujeme výrazně více lidí,“ uvedl v této souvislosti slovenský ministr financí Igor Matovič.

Část důchodců se očkovat nechce

Příspěvek za očkování by na Slovensku měl seniory motivovat, aby se co nejrychleji rozhodli pro očkování. Právě starší lidé jsou v případě nákazou nemoci covid-19 nejrizikovější skupinou, a zvláště těm neočkovaným hrozí vyšší riziko vážného průběhu nebo úmrtí.

Důvody, proč se někteří senioři nechtějí očkovat, popsal epidemiolog Roman Prymula. „Nejsou tam obavy, jaké má mladší populace, tedy nějaké riziko sterility a nemožnosti mít děti. Ale senioři občas podlehnou diskusím, že je někdo chce sledovat nebo že to je věc zbytečná. Ti, kteří doposud neonemocněli, si mohou myslet, že se jich to netýká, a dokonce někteří tvrdí, že onemocnění neexistuje a že je to jen masmediální záležitost. Jsou různé důvody, které jsou pro skupinu seniorů specifické, ale není jich zase tolik,“ uvedl Prymula pro České důchody.

Česká vláda chce pouze povinnost

V Česku se zatím finanční motivace důchodců neplánuje. Vláda Andreje Babiše se ale shodla na povinném očkování pro všechny lidi starší 60 let a pro některé kritické profese. Jde tedy o jiný přístup, než zvolili politici na Slovensku – místo pozitivní motivace se u nás plánuje spíše nařizování.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch momentálně dokončuje vyhlášku, která by měla být vydána v nejbližších dnech. Povinné očkování pak začne platit od 1. března 2022.

S povinným očkováním momentálně nesouhlasí budoucí vláda Petra Fialy, nicméně vyhláška přesto začne platit. „Jestli budoucí vláda vyhlášku změní, to už samozřejmě bude na ní. Samozřejmě to klidně udělat může, je to v její kompetenci. Za nás jsme přesvědčeni o tom, že je to v tuto chvíli správná cesta,“ řekl ministr Vojtěch na tiskové konferenci, kde povinnost pro seniory oznámil.

Foto: Adobe Stock

Více k tématu