Slovenské lázně nabízejí osvědčenou léčbu postcovidu. Čechům přispívá i zdravotní pojišťovna

Léčba postcovidového syndromu v lázních na Slovensku oslovuje stále více Čechů. Výhodou je, že pobyt mohou proplatit i české zdravotní pojišťovny. Zlepšení dýchacích nebo pohybových potíží pacienti pozorují už po týdenním léčení.

Foto: Adobe Stock
Senioři v lázních léčí postcovidový syndrom.

Podle lékařů je v Česku 50 až 100 tisíc lidí, kteří se potýkají s postcovidovým syndromem. Jde o dlouhodobé zdravotní problémy po prodělání nemoci covid-19, například potíže s dýcháním, neurologické problémy, bolesti kloubů nebo psychické potíže. Stále více lidí, a to nejen z Česka, ale často také z Polska nebo Německa, vyhledává léčbu v lázních na Slovensku.

Postcovidový syndrom je na Slovensku uznán jako onemocnění a řada tamních lázní se právě na tuto léčbu zaměřuje. „Je to oficiálně diagnóza a pacienti s tím chodí. Lázeňská péče u postcovidového syndromu je jedním z velmi silných nástrojů při pomoci pacientům,“ říká lékařka Janka Zálešáková, která působí jako předsedkyně Asociácie slovenských kúpeľov.

Dopady na duševní zdraví

Potíže po prodělání nemoci jsou uvedeny v pěti indikačních skupinách na seznamu pro lázeňskou péči. Konkrétně jde o potíže a onemocnění kardiovaskulárního aparátu, dýchacího aparátu, pohybového aparátu a také neurologické a psychické problémy. „Víme, že právě dopady na duševní zdraví u postcovidového syndromu jsou enormní a velmi často způsobují dlouhodobou pracovní neschopnost,“ konstatuje Janka Zálešáková.

Například lázeňský komplex Kúpele Lúčky se intenzivně specializují na dýchací a neurologické problémy. Může jít o dráždivý kašel, bolesti kloubů nebo dušnost. „Je zajímavé, že někteří pacienti nemají jeden příznak a není je možné snadno zaškatulkovat,“ vysvětluje Igor Dobrík, který v tomto zařízení působí jako vedoucí lékař. Pacienti kromě terapií s přístroji absolvují také speciální dechovou gymnastiku nebo rehabilitační cvičení.

Podle MUDr. Dobríka je lázeňská péče dobrá také v tom, že je možné ji spojit s relaxací v termálních pramenech a pitím minerální vody. „Už po prvním týdnu pozorujeme zlepšení. A těší mě, že ve většině případů, které k nám přijdou, se projevuje alespoň částečné zlepšení,“ vysvětlil Dobrík. Mnohem lepší účinky ovšem mají pobyty dlouhé dva až tři týdny.

Dvě desítky lázní

Kromě zmíněných lázní Lúčky léčí postcovid například i Piešťany, kde je proslulá léčba pohybových potíží. Na neurologické a nervové komplikace se zase zaměřují lázně Bojnice, Trenčianské Teplice nebo Dudince. A na duševní problémy mají specializovanou léčbu lázně Štós, Nový Smokovec nebo Červený Kláštor.

Celkem se na postcovidový syndrom specializují dvě desítky slovenských lázní, na jejich kompletní seznam s rozdělením na specializace se můžete podívat tady.

Léčba plicních komplikací po covidu.Foto: Kúpele Lúčky

Úhrada léčby i za vlastní

Výhodou pro české pacienty je, že si mohou nechat léčení proplatit svými zdravotními pojišťovnami. Stačí, aby bylo jejich pojišťovnou poscovidové léčení schváleno, a pak je možné si bez problémů vybrat pro pobyt lázně na Slovensku.

„Pobyt si pacient zaplatí na místě, přímo v lázních. Obdrží fakturu pro svou pojišťovnu a tu po návratu pošle pojišťovně k proplacení. Proplacení lázeňské léčby je do takové výše, jako by to bylo v České republice, tedy pokud si klient vybere na Slovensku „dražší“ lázně, tak rozdíl si doplatí,“ vysvětlila Marta Kučerová z agentury Slovakia Travel. Lidé si díky těmto podmínkám mohou zvolit i delší pobyt a cenu navíc si také doplatí.

Část lidí úhradu zdravotními pojišťovnami úplně obchází a celý léčebný pobyt si hradí z vlastních peněz. Je to pro ně často pohodlnější a navíc je léčebný pobyt možné snadno kombinovat také s wellness službami, které lázně nabízejí.

Foto: Adobe Stock (hlavní), Kúpele Lúčky (v textu)

Více k tématu