Přehledné vysvětlení pro každého: Jak se zvyšují starobní důchody

Současný zákon stanovuje, že každý rok v lednu se v Česku automaticky zvyšují starobní důchody. Jde o takzvanou valorizaci, která má zajistit, aby lidé v důchodu nestrádali kvůli neustálému zvyšování cen.

Samotná valorizace představuje složitý mechanismus, který bere v potaz hned několik proměnných: růst cen, růst mezd a také aktuální výši důchodu. Čím více tedy rostou ceny zboží a mzdy, tím více rostou i důchody. Vláda navíc může v některých případech rozhodovat o dalším výjimečném zvyšování, tak jako tomu bylo v roce 2019. Díky tomu v roce 2020 důchody porostou o něco více, než ukládal zákon.

Důležité je:

  1. Po oznámení valorizace pro příští rok o ni nemusíte žádat. Vše proběhne automaticky a v lednu vám již přijde zvýšený důchod.
  2. Nenechte se zmást tím, že politici říkají a média píšou o tom, že důchody od roku 2020 porostou o 900 korun. To je průměrné zvýšení a netýká se všech. A čím nižší důchod máte, tím nižší valorizaci očekávejte. Hraniční částka je 13 426, což je průměrný český důchod. Takže pokud máte důchod nižší, očekávejte nižší valorizaci, s vyšším důchodem pak vyšší valorizaci. Kdo má nyní důchod například ve výši 10 000 korun, bude mít od ledna o 721 korun více, s důchodem 13 000 to bude zvýšení o 877 korun.
  3. Pokud dosáhnete věku 85 let, důchod vám automaticky poskočí o 1000 korun. O dalších 2000 korun se pak zvýší v den 100. narozenin. O tyto mimořádné valorizace také nemusíte žádat, automaticky vám bude přicházet již vyšší důchod.

Otázka (ne)spravedlnosti valorizace

Současný způsob valorizace je poměrně nespravedlivý, protože výrazně více roste důchod těm, kteří ho už mají vyšší, a méně roste lidem s nízkým důchodem. Takže například seniorům s minimálním důchodem valorizace „přihodí“ zpravidla několik málo stovek, lidem s důchodem například nad 20 tisíc mnohem více.

Jedním z řešení by mohla být valorizace o stejnou částku pro všechny bez rozdílu, což by rozevíraní nůžek zastavilo. Jenže taková změna je spíše nereálná, protože Ústavní soud už dříve řekl, že u důchodů by se měla uplatňovat zásluhovost podle toho, kolik lidé do důchodového systému odváděli peněz. Takže když měl někdo vyšší plat, má mít i vyšší důchod. A tedy musí růst všem stejnou mírou.

Jednotlivé vlády proto hledají různé cesty, jak tento nerovnoměrný růst důchodů upravit. Například v roce 2019 vláda Andreje Babiše lidem „přihodila“ k běžné valorizaci navíc 151 korun.

Více k tématu