Alena Schillerová: Valorizace důchodů by bez vládních zásahů byla o 100 korun vyšší
Valorizace v lednu 2025 není dostatečná a důchodci na ní tratí hned dvakrát. Je o tom přesvědčena poslankyně Alena Schillerová, podle které by vyšší peníze pro důchodce mohly podpořit českou ekonomiku. V rozhovoru pro České důchody také potvrdila záměr hnutí ANO, že při návratu do vlády podrobí celý důchodový systém rozsáhlé revizi, která bude ve prospěch důchodců.
Jak vnímáte výši valorizace v lednu 2025, kterou oznámil ministr Marian Jurečka? Je podle vás dostatečná, nebo by mělo dojít ke zvýšení nad rámec zákona?
Nesmíme zapomínat, že oznámená lednová valorizace o 356 korun už byla vypočtena podle nových valorizačních pravidel upravených vládou Petra Fialy. Konkrétně byli důchodci traceni hned dvakrát. Jednak použitím pro ně méně výhodného ukazatele inflace a za druhé tím, že základna pro výpočet lednové valorizace byla snížena hanebným snížením mimořádné valorizace loni v červnu. Bez těchto zásahů by byla asi o 100 korun vyšší.
Ani tato stokoruna navíc by sice nepokryla rostoucí náklady na bydlení nebo nové poplatky za elektřinu či televizi, ale alespoň by vycházela ze spravedlivého vzorce.
Je ten rozdíl natolik významný, že by se měla pravidla valorizace vrátit do původní podoby?
Ten rozdíl je dramatický, zejména pokud uvážíme dopady snížení mimořádné valorizace loni v červnu. Takový penzista s důchodem 22 000 korun už přišel o 17 500 korun a do konce roku se to vyšplhá na skoro 24 000 korun. A právě tyhle peníze, které mohly zamířit k českým důchodcům a podpořit naši ekonomiku, dala Fialova vláda raději německým a britským akcionářům obchodních řetězců, bankám svých poradců a kamarádům v energo byznysu.
To je pro hnutí ANO zcela nepřijatelné, a proto bychom určitě celý systém podrobili podrobné revizi ve prospěch důchodců.
Tuto konkrétní novelu zákona jste napadli u Ústavního soudu v rámci druhé ústavní stížnosti, ale zatím nebylo ani po 8 měsících rozhodnuto. Máte nějaké aktuální informace o průběhu jednání?
Ústavní stížnost týkající se změn u předčasných důchodů a valorizací jsme podali v listopadu a zatím nemáme informace o žádném posunu, kromě přidělení soudce zpravodaje, kterým je profesor Josef Fiala.
Vláda nás převálcovala
Budete navrhovat nějaké jednorázové zvýšení valorizace 2025? Jak vysoká by podle vás případně měla být?
Všichni si pamatují, jak jsme nocovali ve Sněmovně ve spacácích, abychom zabránili snížení mimořádné valorizace loni v červnu. Tehdy byl růst cen opravdu enormní a vláda nás stejně převálcovala a seniorům jejich peníze nepřiznala. Nejsme naivní, abychom si mysleli, že nyní, kdy je inflace okolo tří procent, by byl postoj pětikoalice jiný. Naopak.
Podle statistik MPSV se výše důchodů v Česku za posledních 5 let reálně zvýšila o 7 %, ministr Jurečka o tom hovořil na středeční tiskové konferenci. Jak to vnímáte a je to dostatečné?
Pan ministr by měl nejprve vysvětlit, jak k těm 7 % došel. A nejde jen o to, že tam započítává i valorizace z období naší vlády. Přeci aby rostly důchody nejen nominálně, ale i reálně, musel by jejich růst překonat inflaci. A ta byla v posledních letech skutečně mimořádná. A vlivem opatření Fialovy vlády navíc nebyla celá výše inflace důchodcům ani vyrovnána.
Prostředky navíc byly naposledy součástí valorizace od 1. 1. 2022 provedené na základě zákona, který připravila ještě naše vláda. Bylo to 300 korun pro každého důchodce do zásluhové části. Proto mám o tomto čísle pochybnost.