Roušky a respirátory pro seniory zdarma: Vše, co potřebujete vědět

Při zhoršení koronavirové situace by senioři měli zdarma dostat respirátory a roušky. Přinášíme všechny známé informace v otázkách a odpovědích.

Zdroj: Koláž Freepik/Racool_studio/Pixabay
Nejvíce se před koronavirem musejí chránit starší lidé. (ilustrační foto)

Dostanou senioři bezplatně roušky nebo respirátory?

Vzhledem ke zhoršení epidemiologické situace vláda schválila, že senioři nad 60 let dostanou 1 respirátor FFP2 a 5 roušek. Jde o lidi v důchodu i ty, kteří stále pracují nebo jsou nezaměstnaní.

Jak starým lidem budou určeny?

Všem lidem starším 60 let. Podle statistik jde o necelé 3 miliony lidí.

Měl(a) bych se o respirátory nebo roušky přihlásit sám?

Ne, budou doručovány automaticky.

Jakým způsobem a kdy se roušky nebo respirátory seniorům doručují?

Roušky a respirátor doručí Česká pošta. Půjde o klasickou obálku, která bude vhozena do schránky, a to od úterý 15.9. do pátku 18.9. Česká pošta zároveň upozorňuje, že doručovat bude výhradně na adresu trvalého bydliště. Žádat o případné doručení na adresu současného pobytu není technicky možné.

Co když obálku s respirátorem a rouškou neobdržím?

Pokud zásilku neobdržíte do pátku 18.9. nebo vám ji někdo ze schránky ukradne, můžete si dojít na pobočku České pošty. Tam podepíšete čestné prohlášení, že jste nic neobdrželi, a dostanete náhradní balíček s respirátorem a rouškami.

Kdy se o tom bude rozhodovat?

Distribuce respirátorů a roušek již byla schválena a v těchto dnech už se začíná vše rozesílat.

Má stát dostatek roušek a respirátorů pro seniory?

Česko má nyní k dispozici 13 milionů respirátorů třídy FFP2 a více než 70 milionů roušek. Jde o zásoby ministerstva vnitra. Celkem bude nyní rozesláno 3 miliony respirátorů FFP2 a 15 milionů roušek

Souvisí s tím rouškovné? Měl(a) bych se za tyto peníze koupit roušky nebo respirátory?

Rouškovné s respirátory nebo rouškami pro seniory nesouvisí, jde o jednorázovou kompenzaci kvůli stresu a zdražování. Rouškovné navíc dorazí v prosinci, tedy až v době, kdy již může být epidemiologická situace mnohem horší. Více o rouškovném píšeme v tomto článku.

Objevila se zpráva, že senioři budou mít testy na koronavirus zdarma. Je to pravda?

Není. Tento slib se objevil na volebních plakátech hnutí ANO pro krajské volby ve Středočeském kraji. Andrej Babiš uvedl, že „je to nesmysl“ a nic takového senioři nemají očekávat.

Více k tématu