Jak získat invalidní důchod: Dvě podmínky přiznání, dopočtená doba a žádost

Když se vyskytnou zdravotní problémy, které neumožňují naplno pracovat, může vzniknout nárok na invalidní důchod. Pro jeho získání je nutné mít přiznanou invaliditu a minimální doby důchodového pojištění.

Foto: Adobe Stock
Muže trápí bolesti zad. (ilustrační foto)

Abyste získali invalidní důchod, musíte splnit dvě podmínky:

  • Na základě svého zdravotního stavu je vám stanovena invalidita prvního, druhého nebo třetího stupně.
  • Získali jste minimální doby důchodového pojištění. Doba pojištění se nezjišťuje v případě, že invalidita vznikla následkem pracovního úrazu nebo před 18. rokem života.

Je nutné splňovat obě podmínky současně. Může se tedy stát, že získáte invaliditu, ale pokud jste nesplnili podmínky dob pojištění, tak vám invalidní důchod přiznán nebude.

Posouzení invalidity

Invalidita vzniká v okamžiku, kdy vaše schopnost pracovat poklesla alespoň o 35 %.

Zdravotní stav zkoumá Institut pro posuzování zdravotního stavu (IPZS), který spadá pod Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ). Pracovníci vychází primárně z lékařských zpráv, které připravil váš praktický lékař nebo příslušní specializovaní lékaři, u kterých se léčíte se svými problémy.

Invalidita může být stanovena ve třech stupních:

  • První stupeň: Pokles pracovní schopnosti o 35 % až 49 %
  • Druhý stupeň: Pokles pracovní schopnosti o 50 % až 69 %
  • Třetí stupeň: Pokles pracovní schopnosti o 70 % a více

Potřebné doby pojištění

Při posuzování nároku na invalidní důchod se vedle invalidity hlídá také minimální počet let důchodového pojištění. Podmínka je stanovena podle věku:

  • Do 20 let: Alespoň 1 den pojištění
  • 20 až 22 let: 1 rok pojištění
  • 22 až 24 let: 2 roky pojištění
  • 24 až 26 let: 3 roky pojištění
  • 26 až 28 let: 4 roky pojištění
  • Nad 28 let: 5 roků pojištění

Potřebná doba se zjišťuje vždy z období před vznikem invalidity. Pokud je vám více než 28 let, zjišťuje se z posledních 10 let před vznikem invalidity.

V případě, že je vám více než 38 let, uznává se ještě alternativní podmínka: získání alespoň 10 let pojištění v posledních 20 letech před vznikem invalidity.

Výpočet invalidního důchodu

Invalidní důchod se skládá ze dvou částí. Základní výměra je stejná jako u všech ostatních důchodů a činí 10 % průměrné mzdy, v roce 2025 jde o 4 660 Kč. Procentí výměra tvoří zásluhovou část a její výši ovlivňují výdělky a získané doby pojištění.

Při výpočtu invalidního důchodu hraje důležitou roli takzvaná dopočtená doba. Jde o fiktivní dobu pojištění od vzniku invalidity až do okamžiku dosažení řádného důchodového věku. Jde tedy o dobu pojištění, kterou byste hypoteticky mohli získat, pokud byste nebyli invalidní. A tato dopočtená doba se zohledňuje při výpočtu důchodu.

Výše procentní výměry je stanovena následovně:

  • U invalidního důchodu 3. stupně – Za každý rok pojištění včetně dopočtené doby se započítá 1,5 % výpočtového základu. (Výpočtový základ představuje celoživotní souhrn výdělků, který je snížený prostřednictvím redukčních hranic.)
  • U invalidního důchodu 2. stupně – Jako polovina procentní výměry invalidního důchodu 3. stupně.
  • U invalidního důchodu 1. stupně – Jako třetina procentní výměry invalidního důchodu 3. stupně.

Výsledný důchod je stanovený součtem základní a procentní výměry.

Důchodový věk nad 65 let již platí: Dopady na invalidní důchod a předdůchod

Žádost o invalidní důchod

Žádost se podává osobně na kterékoliv pobočce České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), k žádosti potřebujete doklad totožnosti. Případně můžete žádost podat elektronicky přes internet prostřednictvím ePortálu ČSSZ (eportal.cssz.cz), k přihlášení a ověření potřebujete datovou schránku nebo bankovní identitu, kterou vám může zřídit vaše banka.

Při žádosti doložte všechny lékařské zprávy, které máte k dispozici nebo které považujete za významné. Současně musíte vyplnit takzvaný profesní dotazník, který obsahuje informace o vaší kvalifikaci a vaší práci. Součástí dotazníku jsou také dotazy na užívané léky nebo vaše aktuální individuální vnímání zdravotního stavu a to, jak vás zdraví omezuje v práci.

Důležité informace

Pokud pobíráte invalidní důchod, platí následující pravidla:

  • Stát za vás PLATÍ zdravotní pojištění a NEPLATÍ sociální pojištění.
  • Pobírání invalidního důchodu 1. a 2. stupně není dobou důchodového pojištění. Pokud nepracujete nebo si neplatíte dobrovolné pojištění, tato doba se vám nepočítá do důchodu.
  • Pobírání invalidního důchodu 3. stupně je náhradní doba pojištění a do důchodu se počítá v rozsahu 80 %.
  • K invalidnímu důchodu nenáleží výchovné za děti.
  • Při dosažení 65 let nebo důchodového věku (záleží, co je vyšší) se invalidní důchod automaticky mění na takzvaný transformovaný důchod ve stejné výši. V tento okamžik si můžete požádat o přiznání výchovného.

V roce 2024 bylo podáno celkem 54 121 žádostí o invalidní důchod. ČSSZ zamítla 24 446. Úspěšných tedy bylo 54 % žadatelů.

Více k tématu