Aleš Juchelka popsal důchodové priority hnutí ANO při úspěchu ve volbách
V případě úspěchu v podzimních volbách a účasti ve vládě bude hnutí ANO prosazovat některé významné důchodové změny, částečně půjde o reakci na již schválenou důchodovou reformu. Poslanec Aleš Juchelka uvedl, že vedle opětovného zastropování věku odchodu do důchodu na 65 letech je potřeba také bránit první pilíř před nesystémovými zásahy, sám tak hodlá činit „vlastním tělem“.

Poslanci hnutí ANO nesouhlasili s některými změnami, které vláda Petra Fialy schválila v rámci důchodové reformy. Už dříve podali k Ústavnímu soudu návrh na úplné zrušení tohoto zákona. Pokud by však se svou stížnosti neuspěli, mají v případě účasti ve vládě po říjnových volbách v plánu některé důchodové změny zrušit.
„Zásadní je, že zrušíme zvyšování důchodového věku nad 65 let. Dále vrátíme valorizaci do původní podoby, takže důchody se budou navyšovat o inflaci a polovinu růstu reálných mezd,“ uvedl pro České důchody poslanec Aleš Juchelka, který zároveň vystupuje jako stínový ministr práce a sociálních věcí.
V plánu je také zrušení mechanismu, který od roku 2026 začne zpomalovat růst nově přiznávaných důchodů, konkrétně se mají při výpočtu méně zohledňovat výdělky a doby pojištění. Podle Juchelky je potřeba vrátit výpočty do původní podoby. „Chceme předejít tomu, aby se důchodci dostávali do finančních problémů, stejně se pak v takových případech jen propadají do záchranné sociální sítě státu,“ vysvětlil.
Obrana prvního pilíře
Hnutí ANO by také chtělo jiným způsobem vyřešit státní podporu pracujících důchodců. V rámci reformy byl zrušen mechanismus, který za další práci zvyšoval již přiznané důchody, a nahradila ho sleva 6,5 % na sociálním pojištění. Na tu mají nárok zaměstnanci i OSVČ a v podstatě jde o přímé navýšení čistého výdělku.
„Je potřeba vrátit mechanismus, kdy se starobní důchod zvyšuje díky další práci. Musí to být výhodnější a promyšlenější než v minulosti, aby se práce opravdu vyplatila a důchod se nezvyšoval jen zanedbatelně jako dříve. Sleva na sociálním pojištění je super, ale vůbec neřeší situaci, kdy důchodce přestane pracovat,“ konstatoval poslanec Juchelka.
Aleš Juchelka, který se důchodové problematice dlouhodobě věnuje, je také kritikem nesystémových zásahů do prvního důchodového pilíře, které narušují jeho udržitelnost. „Pro mě osobně je naprosto klíčové ubránit první důchodový pilíř před tím, aby se neobjevovaly další nesystémové výdaje jako výchovné a podobně. Chci ho bránit doslova vlastním tělem, aby byla zajištěna jeho stabilita,“ konstatoval.
Spoření na stáří a nový pilíř
Hnutí ANO zatím nepředstavilo volební program pro volby, které proběhnou v říjnu 2025. Není tedy jisté, zda přibydou ještě nějaké další body v oblasti důchodů. Z dosavadních vyjádření předních představitelů lze nicméně usuzovat, že právě otázka důchodů bude velmi důležitá.
Kromě již zmíněných priorit chtějí politici ANO prosazovat i následující změny:
- Zavedení druhého důchodového pilíře, který bude garantovat nebo zřizovat stát. Bude dobrovolný a zaměstnavatelé mají mít povinnost do něj přispívat. Stát bude garantovat zhodnocení a bude si moci finance z pilíře půjčovat na strategické projekty, třeba na rozvoj jaderné energetiky nebo stavbu vysokorychlostních tratí.
- Návrat státních příspěvků pro starobní důchodce u penzijního spoření. Důchodci, kteří měli spoření uzavřené před červencem 2024, získají i zpětně všechny příspěvky, které byly od tohoto data zrušeny. Zpětné vyplacení bude omezeno na maximálně 5 let.
V oblasti financování důchodového systému se chce hnutí ANO soustředit především na růst ekonomiky nebo podporu porodnosti. Pokud ekonomika v dostatečné míře poroste a stát bude vybírat dostatek peněz na odvodech, bude dle hnutí ANO možné zvládnout i období, kdy budou do důchodu odcházet silné ročníky takzvaných Husákových dětí.
V případě, že by se ekonomický růst v následujících 20 až 30 letech dostatečně nenastartoval, fungoval by druhý důchodový pilíř jako záložní plán a lidé by ve stáří využili své naspořené peníze.