Spočítejte si: Kdy půjdete do důchodu?

Ženy nyní odcházejí do důchodu dříve než muži. Postupně se ale věk sjednotí na 65 letech. České důchody přináší jednoduchou kalkulačku, pomocí které si můžete snadno a rychle spočítat, kdy přesně můžete odejít do důchodu a kolik dnů vám ještě zbývá.

KALKULAČKA: Spočítejte si den odchodu do důchodu (klikněte zde)

Rozdílný důchodový věk mužů a žen funguje od roku 1965. Tehdy muži odcházeli do důchodu v 60 letech, bezdětné ženy v 57 letech a třeba ženy s pěti a více dětmi dokonce už v 53 letech. Šlo o víceméně mezinárodní unikát a toto opatření mělo motivovat k rození více dětí, protože v dané době neměl stát finance na zvyšování přídavků na děti. Politici ale přesto chtěli dát lidem najevo, že je pro ně podpora rodin důležitá.

Přesný věk, kdy vzniká nárok na starobní důchod, stanovuje zákon o důchodovém pojištění. Čím později se člověk narodí, tím vyšší je jeho důchodový věk. Lidé narození v roce 1972 a později ho nyní mají stanovený na 65 let. Muži dnes odcházejí do důchodu přibližně v 63 a půl letech, ženy o něco dříve podle počtu dětí. Čím více dětí porodily, tím dříve mohou odejít do důchodu.

Důchodový věk se ale kontinuálně zvyšuje a v průběhu 30. let se „zmrazí“ na hranici 65 let. Toto zastropování v minulém volebním období prosadila vláda Bohuslava Sobotky (ANO, ČSSD a KDU-ČSL).

Pokud by k tomu nedošlo, věk by neustále narůstal, alespoň tak to stanovovalo opatření zavedené v roce 2011 tehdejší vládou Petra Nečase (ODS, TOP09 a Věci veřejné). Například děti narozené v roce 2010 měly standardně odejít do důchodu až v 70 letech. Česko bylo jedinou zemí světa, kde byl zaveden nekonečný růst.

KALKULAČKA: Spočítejte si den odchodu do důchodu (klikněte zde)

 

Více k tématu