Nejčastější otázky: Kontrolní výpočet starobního důchodu

Co jsou cykly a jak fungují?  

Do důchodu se počítají jen celé odpracované roky. Takže když máte odpracováno například 39 let a 350 dnů, bere se to, jako byste pracovali pouze 39 let, a 350 dnů vám bez náhrady propadne. V případě předčasného důchodu se pracuje s 90denními cykly, které snižují výši vašeho důchodu. Když si však důchod správně naplánujete, nestane se vám, že kvůli pár dnům nebo týdnům budete zbytečně do konce života pobírat o několik stovek korun nižší důchod.

Co je dobré vědět a s čím vám pomůžeme?

  1. Chybějící doby pojištění mohou zbytečně snižovat důchod, a je proto dobré si ohlídat, jestli ČSSZ všechno dobře eviduje. Málokoho napadne, že chybějící doby pojištění je možné „nahnat“ i na úřadu práce, a díky tomu pak získat vyšší důchod. I s tím vám můžeme poradit.
  2. Informativní osobní list důchodového pojištění (IOLDP), o který může každý jednou za rok bezplatně požádat ČSSZ, obsahuje státem evidované doby důchodového pojištění. Jenže celkové číslo na listu nevypovídá mnoho o tom, kolik se toho bude skutečně do důchodu počítat. Některé doby se navíc krátí, takže vaše konečná započítaná doba pojištění může být nižší. Proto vždy počítáme vaši skutečně dosaženou dobu pojištění a díky tomu určíme, jak vysoký bude váš důchod.
  3. Důchod, který vám spočítá důchodová kalkulačka (aplikace IDA) je pouze orientační. Nepracuje s cykly, plánováním, valorizacemi a nedoporučí vám nejvhodnější datum odchodu do důchodu.

Vyplatí se mi služba, když je tak drahá?

Cena služby zahrnuje náročný výpočet i vypracování scénářů, které vám pomůžou při rozhodování, kdy pro vás bude žádost o důchod nejvýhodnější. Díky našemu výpočtu může být váš důchod o několik stovek či tisíc vyšší. Záleží případ od případu.

Počítali jsme například důchod naší zákaznici, která plánovala, že skončí v práci a požádá o důchod na konci roku 2021. Kdyby tak učinila, činil by její důchod 17980 Kč a po valorizaci by se zvýšil na 18 818 Kč. Spočítali jsme jí, že když si nechá přiznat důchod až 25. ledna 2022, tedy o 25 dnů později, než plánovala, bude její důchod činit 20016 Kč, tedy o 1198 Kč více. Rozhodla se počkat a díky tomu měla nakonec vyšší důchod. Naše služba se jí zaplatila už za 7 měsíců, a nyní už bude napořád pobírat vyšší důchod.

Proč si nechat udělat kontrolní výpočet u nás?

Předběžný výpočet důchodu si můžete nechat bezplatně zpracovat i úředníky vaší okresní správy sociálního zabezpečení na speciálním oddělení, které je k tomu určené. Připravte se ale na boj o termín (na některých pobočkách se čeká i několik měsíců na objednání) a nečekejte, že vám úředníci zpracují několik variant a budou s vámi vybírat tu pro vás finančně nejvýhodnější. Ostatní úředníci nemají povinnost provádět předběžné výpočty důchodů, závisí to pouze na jejich dobré vůli a ochotě.

Problematice starobních důchodů se důkladně věnujeme více než 5 let. Navíc nejsme státní správa a máme prostor se vašemu případu pečlivě věnovat. Projdeme s vámi všechny podklady a dokumenty, které budete potřebovat a společně s vámi zkompletujeme vše, co vám může zvýšit důchod.

Jak si kontrolní výpočet objednat?

Napište nám na e-mailovou adresu [email protected] nezávaznou objednávku a my se vám do 5 dnů ozveme.

 

Aktualizováno 18. 7. 2023

Více k tématu