Důchody se zvýší za každé vychované dítě. Výchovné zůstává, ale s novými pravidly

Důchodová reforma mění pravidla pro zohlednění péče o děti, samotné ocenění ale zachovává. I nadále platí, že za každé vychované dítě se důchod zvýší minimálně o 500 Kč. Nově se při výpočtu důchodu bude zohledňovat také rodinný vyměřovací základ.

i
Foto: Adobe Stock
Důchod zohledňuje výchovu dětí.

V průběhu schvalování důchodové reformy panovaly obavy z postupného snižování a rušení výchovného za první dvě děti. Nakonec ale ocenění ve výši 500 Kč za každé dítě zůstává, a to pro současné i budoucí důchodce. Změní se pouze mechanismus, jakým se bude důchod za výchovu dětí zvyšovat.

Přiznávání výchovného k důchodu bude až do konce roku 2026 probíhat podle stejných pravidel jako doposud, bude tedy náležet za každé vychované dítě.

Od začátku roku 2027 dojde ke změně a důležitou roli bude hrát nový fiktivní vyměřovací základ, někdy označovaný také jako rodinný vyměřovací základ.

Fiktivní vyměřovací základ znamená, že péče o děti do 3 let bude oceňována fiktivními výdělky, které se budou počítat do důchodu. Doposud se péče hodnotila vždy pouze jako náhradní a vyloučená doba, což sice nesnižovalo důchod, ale zároveň péči nijak navíc neoceňovalo. Nově se budou do důchodů počítat fiktivní příjmy ve výši průměrné mzdy. (Fiktivní výdělky se budou počítat také lidem, kteří pečují o starší nemocné děti nebo blízké osoby. Detailně se fungování této novinky věnoval samostatný článek.)

Postup pro ocenění dětí

Jak fiktivní vyměřovací základ ovlivní současné oceňování péče prostřednictvím výchovného? Při výpočtu nových důchodu se bude od začátku roku 2027 postupovat tímto způsobem:

  • První dvě děti budou oceněny formou fiktivního vyměřovacího základu.
  • Pokud bude u těchto dětí zároveň splněna podmínka výchovy, provede se kontrolní výpočet: kdyby ocenění formou fiktivního vyměřovacího základu vycházelo finančně méně výhodně než výchovné (ve výši 500 Kč), dojde automaticky k dorovnání na hodnotu výchovného.
  • Třetí a každé další dítě bude vždy automaticky oceňováno výchovným ve výši 500 Kč.

Znamená to, že minimální ocenění za každé vychované dítě bude ve výši 500 Kč. Vzhledem k tomu, že fiktivní vyměřovací základ bude zohledňovat vždy aktuální hodnotu průměrné mzdy, která kontinuálně roste, bude se v budoucnu ocenění prvních dvou dětí zvyšovat i nad 500 Kč.

MINISTR MARIAN JUREČKA:

„Nové změny v rámci důchodové reformy jsou dobrou zprávou pro všechny rodiče i pečující. Celkem se jedná o 1,4 milionu rodičů s dětmi a půl milionu lidí pečujících o své blízké, těmto skupinám se trvale zvýší jejich důchody. Nechci, aby důchodový systém trestal za to, že vychováváte své děti nebo pečujete o svou blízkou osobu. Systém naopak má odměňovat a motivovat, to se nám podařilo prosadit.“

Podmínka výchovy dítěte

Aby bylo výchovné přiznáno nebo aby se aplikovalo dorovnání za první dvě děti, musí být splněny podmínky výchovy:

  • Osoba musí o dítě pečovat alespoň 10 let před dosažením jeho zletilosti.
  • Pokud se osoba ujme péče až poté, co dítě dosáhlo 8 let, musí o něj pečovat alespoň 5 let a nesmí péči přerušit až do zletilosti dítěte.
  • Při úmrtí dítěte je podmínka splněna, pokud se dítě dožilo alespoň 5 let a osoba o něj pečovala od narození až do smrti.

Důležité je, že za jedno dítě může být výchovné přiznáno pouze jedné osobě, i když ho reálně vychovávalo více lidí. V případě, že podmínku výchovy splní více lidí, například otec i matka, má nárok na výchovné ten, kdo se o dítě staral delší dobu. V tomto ohledu se princip oceňování výchovy nijak nemění.

V případě výchovného nemusí jít pouze o vlastní dítě, ale počítá se také výchova nevlastních dětí, tedy dětí osvojených nebo převzatých do péče nahrazující péči rodičů. Například může jít o prarodiče, kteří oficiálně převzali péči o vnoučata.

V platnosti zůstává také opatření pro zánik nároku na výchovné v okamžiku, kdy se rodič či jiná pečující osoba dopustila na dítěti trestného činu, ať už jako pachatel nebo spolupachatel. Typicky může jít o týrání, ublížení na zdraví nebo zanedbávání péče. Tato osoba pak na výchovné nemá nárok, i když splní podmínku výchovy.

Tento článek je součástí seriálu o důchodové reformě. Další díly si můžete zobrazit tady.

Více k tématu