Jurečka ze SPOLU klidní touhu seniorů po vyšším důchodu: To není dobré pro vaše děti

Důchodci by měli více přemýšlet o tom, jak hospodaření současné vlády dopadne na jejich děti a vnoučata. Je o tom přesvědčen Marian Jurečka z koalice SPOLU, který právě tímto přesvědčuje seniory, aby ho volili. Prosazovat chce také snížení důchodů pro exponenty komunistického režimu.

Foto: Koalice SPOLU
Marian Jurečka diskutuje se seniory.

Představitelé koalice SPOLU vyrážejí v těchto dnech do terénu na kontaktní kampaň a snaží se krátce před sněmovními volbami přesvědčit co nejvíce voličů. S lidmi se setkává také lídr KDU-ČSL Marian Jurečka, který varuje hlavně před vládou za účasti komunistů nebo hnutí SPD.

Aktivně se také snaží důchodcům rozmlouvat, aby dali hlas premiérovi Andreji Babišovi, který v posledních letech aktivně prosazuje výraznější růst starobních důchodů nad rámec zákonné valorizace.

„Když mluvím se staršími lidmi, kteří často argumentují, že chtějí volit Andreje Babiše kvůli důchodům, tak já se zastavím a říkám: prosím vás pěkně, pro co jste v životě nejvíce obětovali finančně, zdravotně, časově? Pro vaše děti. Přemýšleli jste, jestli politika, kterou Andrej Babiš dělá, z hlediska roztáčení obrovského zadlužení a toho tempa zadlužení, jestli je to dobrá politika pro vaše děti? A teď vidíte, jak ten člověk stojí, hledí a přemýšlí,“ popsal Jurečka své zkušenosti v podcastu Studio N, který vydává Deník N.

Marian Jurečka je přesvědčen, že mezi nerozhodnutými rodiči je hodně lidí, kteří přemýšlí o současném rychlém zadlužování země. Kritizuje například současné návrhy vlády ohledně rozpočtu na příští rok, který by mohl být vyšší než v roce 2020, kdy propukla koronavirová pandemie. „Vláda připravuje ve střednědobém výhledu na tři roky pořád schodky rozpočtu, které budou dávat v součtu zhruba jeden bilion korun zadlužení, které budou platit moje děti, možná i naše vnoučata,“ uvedl politik v rozhovoru a dodal: „Kdyby všichni hospodařili jako Alena Schillerová, tak jsme v pytli.“

Finanční odpovědnost a změny důchodů

Voliče se naopak snaží přesvědčit, že jeho koalice bude zodpovědnější. „Má smysl volit koalici pozitivní změny a zodpovědné nejen z hlediska příštích čtyř let vládnutí, ale i toho, co bude za 10, 20 a 30 let,“ upřesňuje Marian Jurečka.

Pokud jde o důchody, prosazuje koalice SPOLU zavedení zaručeného minimálního důchodu, v programu ale nespecifikuje, v jaké to má být výši. Představitelé KDU-ČSL na dotaz redakce České důchody k této problematice neodpověděli. Nelze tak ani zjistit, jaké představy mají o valorizaci pro nadcházející roky.

Jak vysoké budou důchody v roce 2025: Realita a sliby politiků před volbami

V programu je ale naopak stanoveno, že pracující lidé by mohli část sociálních odvodů převádět na své rodiče a prarodiče. „Podpoříme vztahy v rodině: Zavedeme dobrovolný společný vyměřovací základ manželů. Každý dostane možnost platit 1 procentní bod svého důchodového pojištění přímo svým rodičům nebo prarodičům,“ uvádí koalice ve svém programu. Není tam ale uvedeno, jestli to bude spojeno s úpravami valorizace či změnami výpočtu nových důchodů.

Nižší důchody pro přední komunisty

Jurečka také uvedl, že bude i nadále prosazovat snížení starobních důchodů pro přední představitele minulého komunistického režimu. Jeho návrh v létě neprošel, proto ho chce navrhnout znovu, pokud se dostane do vlády. „Rozhodně jako koalice počítáme, že tento návrh okamžitě vrátíme do hry v okamžiku, kdy budeme mít koaliční vládu. Věřím, že na to dojde, jsou to racionální věci a křivdy z minulosti je potřeba napravit,“ uvedl pro Studio N.

Podle tohoto návrhu by se lidem, kteří pro komunistický režim vykonávali službu v určitých exponovaných pozicích, snižoval důchod. Jejich práce pro režim do roku 1989 by se vůbec nepočítala jako doba důchodového pojištění a reálně by tak nebyly započítány ani výdělky z této práce. Detailně jsme se návrhu věnovali v tomto článku.

Foto: Koalice SPOLU

Více k tématu