Je dobře, že se vláda rozhodla pro zkrocení mimořádné valorizace důchodů

Vláda se rozhodla k nepopulárnímu kroku a snížila očekávanou mimořádnou valorizaci, která proběhne v červnu. Je to dobré rozhodnutí, bylo nutné zatáhnout za brzdu, jinak by se důchodový systém velmi rychle dostal do problémů.

Foto: Adobe Stock
Manželé diskutují o důchodech. (ilustrační foto)

KOMENTÁŘ ŠÉFREDAKTORA – Určitě to nebylo snadné rozhodování, ale nakonec se vláda Petra Fialy rozhodla snížit mimořádnou valorizaci důchodů, která proběhne v červnu 2023. Je nutné vládu za tento krok pochválit, protože současný mechanismus je finančně neudržitelný a také nespravedlivý.

Podle současných pravidel se při mimořádné valorizaci zvyšuje o míru inflace pouze procentní výměra důchodu. Výrazně více se tak navyšují vyšší důchody, a to nejen o absolutní částku, ale také v relativní míře. A zatímco bohatší důchodci si v posledním roce polepšili o tisíce korun a inflace na ně prakticky nedopadla, chudším důchodcům nedokázala valorizace rostoucí náklady na bydlení nebo jídlo pokrýt.

Dlouho je na to upozorňovali nejen odborníci, ale všímali si toho i samotní důchodci. Do redakce nám opakovaně psali lidé, kteří byli nešťastní z toho, že se jim důchod zvýšil o pár stokorun a na živobytí jim tak kvůli rekordnímu zdražování zbývalo stále méně peněz. Vláda se nyní rozhodla, že valorizace bude částečně plošná (400 korun navíc pro všechny) a další část navýšení (o 2,3 %) bude zásluhové. Je to krok správným směrem a pomůže hlavně těm nejchudším. A ti bohatší důchodci to určitě zvládnou.

Nelze chránit jen důchodce

Jistě, nebudou to mít snadné, ale je nepříznivá doba. Zdražování se dotýká všech a každý musí nést svůj dílek uskromňování. Není totiž udržitelné, aby si lidé s nadprůměrným důchodem žili víceméně stejně, zatímco ostatní lidé musí sahat do svých úspor nebo omezovat nákupy. Ano, důchodci odpracovali celý život a mají nárok na zajištění ve stáří, to je nepochybné. Ale nejsou jedinými ohroženými lidmi v Česku.

Počet lidí se starobním důchodem nad 20 tisíc korun se za poslední rok zvýšil na více než milion. Pokud spolu žijí dva důchodci, kteří měli během života běžné výdělky a do důchodu šli v posledních letech, mají dnes po valorizacích (a s výchovným) dohromady klidně 40 nebo 45 tisíc korun čistého měsíčně.

Naproti tomu třeba průměrná mladá rodina se dvěma dětmi na tom může být mnohem hůře. Většinou žije jen z jednoho platu a její čistý příjem i s rodičovským příspěvkem může být klidně nižší než příjem dvou důchodců. Rodičovský příspěvek se totiž v poslední době na rozdíl od důchodů nezvyšoval. A právě tito rodiče nyní vychovávají generaci dětí, která bude ze svých odvodů financovat důchodový systém v následujících desetiletích.

Mysleme na budoucnost

S tím souvisí i další důvod, proč bylo nutné mimořádnou valorizaci omezit. Výdaje na důchody totiž letí nahoru extrémním tempem a systém je stále více v minusu. Zatímco v posledních letech byl ve ztrátě jednotky miliard ročně, za rok 2022 už to byly desítky. A pokud by se valorizace nechala v současné podobě, mohli bychom velmi brzy atakovat roční ztrátu 100 miliard korun. A to je naprosto šílené.

Dokud se nevyřeší budoucnost důchodového systému a jeho financování (a doufejme, že na tom vláda zapracuje), je nutné valorizaci důchodů zpomalit.

Ano, máme tady více než 2 miliony starobních důchodců, kterým se sáhlo na valorizaci důchodů. Ale také je tady zhruba stejný počet nedospělých dětí, které mají před sebou celoživotní pracovní kariéru, a také by jednou v budoucnu měly mít nárok na klidný důchod. A pokud už nyní nedokážeme systém důchodů ufinancovat, tak za pár let to bude ještě horší. Taková nejistota je také neférová, a všichni, kdo brblají nad aktuálním krokem vlády, by si to měli uvědomit.

Foto: Adobe Stock

Více k tématu