Začalo platit povinné očkování: Lidé nad 60 let se musí naočkovat proti koronaviru do konce února

Ve sbírce zákonů již vyšla nová vyhláška, která zavádí povinné očkování proti koronaviru pro lidi starší 60 let a některé profese. Připravilo ji ministerstvo zdravotnictví a senioři musí být naočkováni do 28. února příštího roku.

Foto: Adobe Stock
Důchodkyně se nechává očkovat. (ilustrační foto)

AKTUALIZACE: Obsah tohoto článku již není aktuální, povinnost byla zrušena.

Vyhláška, která se vydává podle zákona o ochraně veřejného zdraví, je již účinná a lidé se jí musí řídit. Jde o stejnou vyhlášku, podle které se povinně musí očkovat i proti jiným nemocem, ať už jde o spalničky, tetanus, záškrt a další.

Nové ustanovení vyhlášky říká, že povinně naočkovat proti koronaviru se musí senioři nad 60 let a poté lidé pracující ve vybraných profesích. Jde například o zdravotníky, včetně studentů medicíny, zdravotních škol, a také další pracovníky zdravotnických zařízení. Očkovat se musí také pracovníci sociálních služeb, hasiči, policisté nebo celníci.

V současné době má očkování dokončeno 82 procent lidí starších 60 let, naočkovat se tedy do konce února musí 18 procent lidí v této kategorii. Jde celkem o 500 tisíc lidí.

Na řadě je třetí dávka

Lidé, kteří již mají dvě dávky očkování, se nyní mohou přihlásit na očkování třetí dávkou. Třetí dávku má nyní již více než milion lidí starších 60 let, uvedl dosluhující premiér Andrej Babiš.

„Aktuální data 3. dávky očkování: Ve věkové skupině 60+ je naočkováno 1 060 152 lidí, to je 45,9 % z dokončených naočkovaných v této věkové kategorii. Chceme zrychlit a proto od 13.12. budou moci na 3. dávku po pěti měsících lidé 55+ a od 20.12. lidé 50+,“ napsal premiér na svém Twitteru.

Roman Prymula: Očkování se senioři bojí zbytečně. A další zavírání domovů důchodců nečekám

S povinným očkováním momentálně nesouhlasí budoucí vláda Petra Fialy. Vzhledem k tomu, že nyní již vyhláška začala platit, musela by ji nová vláda změnit. „Jestli budoucí vláda vyhlášku změní, to už samozřejmě bude na ní. Samozřejmě to klidně udělat může, je to v její kompetenci. Za nás jsme přesvědčeni o tom, že je to v tuto chvíli správná cesta,“ řekl ministr Vojtěch na tiskové konferenci, kde povinnost pro seniory oznámil.

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v pátek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem uvedl, že vyhláška bude po diskusi s legislativními odborníky modifikována. Termín ani podobu případné změny nicméně neupřesnil.

Foto: Adobe Stock

Více k tématu