Marian Jurečka: Další mimořádná valorizace důchodů by mohla proběhnout v červnu

Aktuální odhady ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) naznačují, že v příštím roce by mohla proběhnout další mimořádná valorizace důchodů. V rozhovoru pro České důchody to naznačil ministr Marian Jurečka. Zároveň uvedl, že mechanismus výpočtu by se měl změnit. „Chystáme alternativní způsob, který by zohlednil při mimořádné valorizaci celý důchod,“ konstatoval ministr Jurečka.

Foto: Úřad vlády ČR
Ministr Marian Jurečka.

Pane ministře, už víte, jak vysoká bude valorizace důchodů v lednu 2023?

Český statistický úřad zveřejnil všechny údaje potřebné ke stanovení parametrů zvýšení důchodů v termínu od 1. ledna 2023. Příslušné nařízení vlády jsme proto již připravili a kabinet jej projedná na konci září.

Důchody by se od ledna měly zvýšit v průměru o 4,7 procenta. Základní výměry vyplácené stejnou částkou všem důchodcům se zvýší o 140 korun, aby byla zachována jejich vazba na průměrnou mzdu. Procentní výměry vzrostou o 5,1 procent. Valorizace se ze zákona stanovuje na výši průměrného důchodu v červnu, což znamená zvýšení u průměrného důchodu od ledna o 825 Kč.

Nesmíme zapomínat ani na to, že od ledna navíc začneme vyplácet i výchovné. To znamená 500 korun navíc ke starobnímu důchodu za každé vychované dítě pro rodiče, který převážně pečoval o svého potomka. To je potřebné opatření, které bylo schváleno ještě v minulém vládním období, naši poslanci patřili mezi iniciátory takové změny, protože víme, že rozdíly mezi důchody žen a mužů jsou poměrně značné a tímto je pomáháme narovnat.

Očekáváte, vzhledem k pokračující vysoké inflaci, že příští rok proběhne další mimořádná valorizace?

Stejně jako letos je i v roce 2023 pravděpodobné, že dojde ke zvýšení důchodů v mimořádném termínu. Aktuální odhady MPSV předpokládají, že by k němu mělo dojít v červnu 2023. Nicméně o tom, zda a kdy mimořádná valorizace skutečně proběhne, rozhodne teprve vývoj inflace v příštích měsících. V tuhle chvíli tedy jde jen o velmi hrubé odhady.

Národní ekonomická rada vlády (NERV) ve svých doporučeních vládě uvedla, že by měla být upravena mimořádná valorizace, konkrétně aby se zvyšovala i základní výměra. To by mělo zajistit, aby se stále více nerozevíraly nůžky mezi vysokými a nízkými důchody. Je tato či podobná úprava ve hře?

Jsem si tohoto doporučení vědom a na jejím možném řešení už pracujeme. Doslovné řešení, které by v mimořádných termínech zvyšovalo i základní výměru, není optimální, protože by musela být opuštěna vazba základní výměry na průměrnou mzdu. Chystáme proto alternativní způsob, který by zohlednil při mimořádné valorizaci celý důchod, a to rozdělením zvýšení důchodů mezi procentní a pevnou částku.

V každém případě by bylo potřebné provést změnu zákona o důchodovém pojištění, což však vyžaduje projednání ve vládě a v parlamentu.

O důchodu s ministrem: Zvýšení příspěvků, zásluhovost za děti a společný základ manželů

Plánujete změnit normativní náklady u příspěvku na bydlení, takže by na něj mělo dosáhnout více lidí a příspěvky by měly být vyšší. Pomůže to i osamělým důchodcům, které dnes velmi trápí zdražování?

Samozřejmě a zejména této skupině naše úprava pomůže. Na základě všech dostupných dat jsme zvýšení normativů k 1. říjnu zacílili speciálně na skupinu jedno a dvoučlenných domácností. V případě nájemního bydlení budeme pro takové domácnosti zvyšovat normativy o 4 500 Kč, pro domácnosti vlastníků o 2 500 Kč.

Další úpravy plánujeme na leden příštího roku. Chceme narovnat určité podhodnocení nejvýše uznatelných nákladů na bydlení pro některé kategorie domácností. Ve výši normativních nákladů od 1. ledna bude navíc opět zohledněn odhad růstu nákladů na energie pro první čtvrtletí 2023. Jen pro úplnost lze uvést, že oproti roku 2021 jsou u některých kategorií domácností normativy díky mimořádným zvýšením dvojnásobné.

Co byste vzkázal seniorům nebo invalidním důchodcům, kteří mají stále obavy z nadcházejícího podzimu nebo zimy a kteří mají strach, že nebudou mít dostatek peněz na jídlo, léky či energie?

Přistoupili jsme k zastropování cen energií, které je zárukou, že nikdo nebude platit násobky toho, co dosud. Pokud vaše příjmy nestačí na výdaje na bydlení, nebojte se požádat o příspěvek na bydlení. Žádost není složitá a maximálně jsme ji zjednodušili.

U příspěvku na bydlení tvoří polovinu příjemců senioři, zrovna u příjemců důchodu není vyplnění žádosti a příloh příliš složité. V zásadě jediné, co budete muset doložit, je případná nájemní nebo podnájemní smlouva, a výše vašich nákladů na bydlení (elektřina, teplo a podobně). A určitě je na místě požádat někoho z příbuzných o pomoc, pokud je to třeba. Zrovna s vyplněním online žádosti o příspěvek na bydlení jistě může být nápomocen někdo, kdo s počítačem běžně pracuje, případně i k vyplnění žádosti může zapůjčit svůj tablet nebo chytrý telefon.

Já jsem životní optimista a věřím, že se naše společnost dokáže vypořádat se situací, které teď čelí v podstatě celá Evropa. A jako ministr práce a sociálních věcí mohu slíbit, že nikoho nenecháme ve štychu, nabízíme pomoc a servis pro ty, kdo potřebují použít naši záchrannou síť, tedy sociální systém naší země.

Foto: Úřad vlády ČR

Více k tématu