Andrej Babiš: Nemám rád deklarace, že starší jsou hloupí a nemají tady být. Vybudovali nám zemi

Důchody v Česku jsou stále nízké, a proto je nutné je zvyšovat. Je o tom přesvědčen premiér Andrej Babiš, který zdůrazňuje, že právě dnešním seniorům naše země vděčí za mnohé z toho, co vybudovali. „Nemám rád různé politické deklarace, že starší by tady vůbec neměli být, že jsou hloupí či neschopní,“ říká v rozhovoru pro České důchody.

Foto: Úřad vlády ČR
Premiér Andrej Babiš při setkání s důchodci.

Často se setkáváte se seniory, mluvíte s nimi a navštěvujete domovy důchodců. Jaké je podle vás stárnutí v Česku?

Máme hodně seniorů, kteří pracují, i když jsou starší. A to je pro nás dobré. Potřebujeme, aby senioři zůstali aktivní, líbí se mi kluby seniorů, viděl jsem to například v Olomouci. Chodí tam senioři, kteří žijí doma, ale mají společné aktivity, zdravý životní styl, jsou aktivní. Je potřeba je podporovat. To je dobrá věc.

Vy už jste také v seniorním věku. Jak se udržujete v kondici?

Udržoval jsem se, ale to se bohužel změnilo. V době covidu jsem to zanedbal a přibral jsem, což mě strašně štve. Měli jsme režim, že brzo ráno do práce, pozdě večer domů, a samozřejmě v pozici premiéra pracujete neustále. Potřeboval bych zhubnout takových osm nebo deset kilo, musím se dostat znovu do formy. Přes léto se budu snažit vrátit se do starých kolejí.

Jak si udržujete duševní zdraví?

To si udržuji tak, že nečtu zprávy a nedívám se na televizi, hlavně na Českou televizi. (směje se) Snažím se také nečíst sociální sítě, protože se tam objevují nepravdy a útoky vůči mně.

Těší mě, že můžu zase chodit mezi lidi, to mám rád. Nedávno jsem byl v malé obci, kde ministerstvo financí dalo peníze na novou jídelnu, byly tam dětičky a bylo fajn je sledovat.

Vždycky jsem měl velkou výhodu v tom, že jsem s lidmi rád, chovám se bezprostředně. Bohužel někteří jsou pod vlivem novinářů, kteří mají dvojí metr, jsou servery, které lžou a manipulují od rána do večera, a na lidi to má vliv. Ale já z debat neutíkám a jsem schopen před nimi argumentovat a obhajovat se.

Dovedete si představit, že někdy přestanete pracovat a budete „typickým“ důchodcem?

A co je typický důchodce? Máme hodně důchodců, kteří pracují. A já budu určitě pracovat celý život, neumím si představit, že bych nic nedělal.

Vždycky jsem pracoval, chtěl jsem vydělávat peníze, a začal jsem, když mi bylo devět let. Potom jsem na střední škole pracoval manuálně celé léto, neměl jsem prázdniny, pracoval jsem i na vysoké škole. Takže já pracuji stále, jsem zkrátka takový. Neumím si moc užívat života, nejsem na to postavený. Stále žiji velice skromně, nemám letadlo, loď, nejsem ověšený zlatem a nedávám najevo, že jsem majetný. (směje se) V tomto směru mě ani peníze nezměnily. Asi se to už nezmění.

Andrej Babiš: Když budu ve vládě, budou vždy peníze na důchody

Plánujete své stáří v Česku? Je to dobrá země na stárnutí?

Je to nejlepší země v Evropě, je bezpečná. Lidé si často neuvědomují, v jak skvělé zemi žijeme. Podle mě je Česko země pro budoucnost, jak říkám, a někteří Evropané už si to uvědomují a stěhují se sem. Všem cizincům je tady dobře, protože když vidíme, co se děje v zahraničí kvůli multikulturalismu a nelegální migraci… Já to zásadně odmítám, nechci, aby nám tady někdo rozvrátil naši kulturu, naše tradice. Různé iniciativy zvenčí se snaží změnit naši zemi, a pokud někomu nevadí, že ve Švédsku podle některých propočtů budou v roce 2065 původní obyvatelé v menšině, tak mě to vadí. A to neříkám jako politik, budu to říkat i potom, co už nebudu v politice, protože jsem o tom přesvědčený.

Proto bojuji proti ilegální migraci, protože si musíme udržet naše tradice, rodinu. Nechci, aby nás někdo řídil z Evropského parlamentu, jak to mají v plánu Piráti. Bojuji za české zájmy. Evropa není o solidaritě, to se jen tak říká, Evropa je tvrdý byznys. A v Evropě mě někteří nemají rádi, protože poukazuji, jak se tam plýtvá, například i ten Evropský parlament, který nás stojí dvě miliardy euro každý rok. Je to politická struktura, která teď zasahuje do voleb a snaží se lidem říct, že Babiš je špatný. A to si já nenechám líbit.

Jak vnímáte vztah mezi mladými a staršími lidmi?

Já a lidé, kteří už jsme v důchodovém věku, jsme žili v jiné době. Chtěli jsme co nejdříve odejít od rodičů, chtěli jsme být samostatní, založit si rodiny a mít vlastní bydlení. Potom jsme měli zakódované, že se máme starat o rodiče. A to já mám.

Ale dnes jsme v situaci, kdy je plno rodičů, kteří se starají o starší dospělé děti, dávají jim peníze, a to by mělo být naopak. Kdo nám tady vybudoval naši zemi? Ano, děkujeme našim předkům, víme, že tady byli Karel IV., Tomáš Garrigue Masaryk, Tomáš Baťa, to byli největší Češi. Ale když se podíváte z okna, kolik jsme toho vybudovali od revoluce? Moc toho není. To vybudovali dnešní důchodci, a za to jim musíme být vděční.

Důchody jsou stále nízké, stačí, když se podíváte na důchody v západní Evropě. I země, které jsou extrémně zadlužené, mají mnohem vyšší důchody. A to musíme napravovat, nesmí tady docházet k mezigeneračnímu střetu. Nemám rád různé politické deklarace, že starší by tady vůbec neměli být, že jsou hloupí či neschopní. To podle mě není dobře.

Přečtěte si také první část rozhovoru, ve které premiér Babiš hovoří o budoucnosti důchodů a valorizaci v dalších letech.

Foto: Úřad vlády ČR

Více k tématu