Valorizace důchodů v roce 2022: Vše, co potřebujete vědět

V lednu dochází k pravidelné valorizaci důchodů, navíc začíná platit novinka v podobě doplatku. V létě pak zřejmě důchodce čeká valorizace mimořádná. Abyste se ve všem lépe orientovali, připravili jsme srozumitelný přehled důležitých informací.

Foto: Adobe Stock
Seniorka přemýšlí o svém důchodu. (ilustrační foto)

V lednu 2022 proběhne tradiční zákonná valorizace důchodů, která bude zvýšena o 300 korun, což je příspěvek, který v průběhu léta prosadila vláda a schválil parlament.

Zákonná valorizace znamená dvě zvýšení. Základní výměra důchodu se zvýší o 350 korun a nově bude činit 3 900 korun. Procentní výměra, která je individuální, se zvýší o 1,3 %. Výsledná zákonná valorizace pak bude součtem obou navýšení.

K zákonné valorizaci se přičte také mimořádné zvýšení 300 korun, které už dříve politici schválili. Tato mimořádná částka se přičte také k procentní výměře.

Průměrný starobní důchod se tak od ledna zvýší o 805 korun a bude činit 16 280 korun. Stále ale platí, že více porostou vyšší důchody. Například senior s důchodem 10 000 korun získá navíc 734 korun, senior s důchodem 20 000 korun 864 korun navíc. Vaši valorizaci si můžete spočítat v kalkulačce.

KALKULAČKA – Valorizace vašeho důchodu v roce 2022

Lednová valorizace poprvé přinese také novinku v podobě doplatku. Všichni důchodci dostanou mimořádně vyplacenou poměrnou část valorizace za období od 1. ledna do výplatního dne. Více o této změně píšeme v tomto článku. Najdete v něm i kalkulačku doplatku, ve které si můžete spočítat, kolik peněz dostanete v lednu navíc.

KALKULAČKA – Spočítejte si doplatek k valorizaci

Už nyní je téměř jisté, že se v roce 2022 dočkáme také mimořádné valorizace, protože ceny rostou rychleji, než se předpokládalo. Přesná čísla zatím nejsou známá, ale ministerstvo práce a sociálních věcí očekává růst procentní výměry důchodů o 5,4 procent.

Valorizace 2022: Časté dotazy

Jako obvykle jsme pro vás připravili odpovědi na nejčastější otázky. Najdete zde odpovědi týkající se řádné lednové valorizace i plánované mimořádné valorizace, která se očekává v létě 2022:

Musím o zvýšení důchodu žádat?

Nikoliv. Zákonná valorizace i mimořádný příspěvek 300 korun jsou automatické a důchod se vám zvýší bez nutnosti kontaktovat úřady. Česká správa sociálního zabezpečení vás sama informuje o nové výši vašeho důchodu.

Týká se příspěvek 300 korun i ostatních důchodů?

Ano. Mimořádný příspěvek 300 korun se týká všech typů důchodů, tedy starobních, invalidních, sirotčích i vdovských (vdoveckých). Vyplacen ovšem může být jen jednou, takže pokud pobíráte více důchodů, zvýší se pouze jeden důchod o 300 korun. Zákonná valorizace se rovněž týká všech důchodů, ale v tomto případě vám budou zvýšeny všechny pobírané důchody.

Týká se valorizace také důchodů přiznaných v lednu 2022?

Nikoliv. Valorizují se pouze důchody přiznané do konce roku 2021.

Bude ještě nějaké další zvyšování důchodů nebo druhé rouškovné?

S velkou pravděpodobností se v následujících měsících bude řešit mimořádná valorizace důchodů. V průběhu prosince či ledna meziměsíční inflace zřejmě překoná úroveň 5 procent a během léta se tak procentní výměra důchodů zvýší právě o tuto hodnotu. První odhady mimořádné valorizace již přineslo ministerstvo práce a sociálních věcí, podle kterého se například důchod 12 000 korun zvýší o 438 korun a důchod 18 000 korun o 762 korun. Více si o výpočtech můžete přečíst v tomto článku.

Kdo bude mít nárok na mimořádnou valorizaci důchodů?

Mimořádná valorizace se týká všech typů důchodů, tedy starobních, invalidních, sirotčích i vdovských (vdoveckých). Bude přiznána všem důchodcům, kteří mají nyní přiznaný důchod nebo jim bude přiznán do konce roku 2022. Valorizovány tedy budou i důchody přiznané po termínu mimořádné valorizace.

Jak vysoká bude valorizace v roce 2023?

Žádné konkrétní informace zatím nejsou k dispozici. Nový premiér Petr Fiala nicméně již naznačil, že jeho vláda žádné speciální přídavky k zákonné valorizaci neplánuje. Růst důchodů se tedy bude odvíjet standardně od inflace a růstu průměrné mzdy v Česku.

Foto: Adobe Stock

Více k tématu