Dilema kvůli mimořádným valorizacím: Lidé řeší, jestli žádat o důchod letos, nebo až v roce 2023

Hned dvě letošní mimořádné valorizace mohou ovlivnit výhodnost data odchodu do důchodu. Platí totiž, že důchody přiznané v roce 2023 nebudou valorizovány, ale budou se počítat dle nových důchodových koeficientů.

Foto: Adobe Stock
Žena přemýšlí o svém budoucím důchodu. (ilustrační foto)

Všechny starobní důchody přiznané v roce 2022 budou valorizovány celkem třikrát. Konkrétně se zvýší o dvě mimořádné valorizace v roce 2022 a poté opět při řádné valorizaci v lednu 2023. Lednová valorizace navíc bude vyšší než obvykle, protože v létě s velkou pravděpodobností dojde opět k překonání hranice 5 % u součtu meziměsíční inflace. Díky tomu se důchody zvýší nad rámec řádné valorizace, jak detailně popisujeme v tomto článku.

Naproti tomu důchod přiznaný v roce 2023 nebude mít žádnou z těchto valorizací. Měl by být nicméně vyšší než důchod přiznaný letos před valorizacemi, protože se bude počítat podle nových koeficientů a také bude mít vyšší základní výměru (ta se odvozuje od průměrné mzdy v Česku). Není ale jisté, jestli bude vyšší než třikrát valorizovaný důchod přiznaný v roce 2022.

Mnoho lidí proto momentálně přemýšlí o tom, jestli by pro ně nebylo výhodnější odejít do důchodu už v roce 2022, i kdyby to mělo znamenat předčasný důchod. Například na přelomu let 2020 a 2021 se většinou vyplatilo důchod uspíšit, ale na přelomu let 2021 a 2022 se zase vyplatilo počkat. Je ale otázkou, jak všechno ovlivní právě mimořádné valorizace.

I redakce portálu České důchody v těchto dnech dostává řadu dotazů, co bude výhodnější. Například paní Dagmar z Tábora se touto otázkou trápí už několik týdnů. „Důchodového věku dosáhnu v květnu 2023, ale mám obavu, že tento termín pro mě nebude výhodný, protože přijdu o všechny valorizace a budu mít zbytečně nízký důchod. Nebylo by pro mě výhodnější požádat o předčasný důchod?“ napsala paní Dagmar ve zprávě. A podobné úvahy nyní mají tisíce budoucích důchodců, kteří v nejbližších měsících získají nárok na starobní důchod.

Jasno bude v říjnu

Bohužel zatím nelze přesně říci, kdy bude výhodnější o důchod požádat. „Parametry výpočtu důchodů v roce 2023 budou známy až v měsíci říjnu, kdy vláda vydá své nařízení týkající se této oblasti. V současné době nelze odhadnout, zda bude přiznání důchodu v roce 2022 výhodnější než v roce 2023,“ uvedla pro České důchody Jitka Drmolová, mluvčí České správy sociálního zabezpečení.

V průběhu září bude vláda schvalovat nařízení, podle kterých se bude počítat valorizace i způsob přiznávání důchodů v roce 2023. „Na základě zářijových dat budeme zpřesňovat, o kolik bude zvýšena základní nároková částka a o kolik bude procentní zvýšení. To budeme vědět v polovině září a informaci potom dopřesníme,“ uvedl v této souvislosti ministr Marian Jurečka. Jamile bude nařízení vlády schváleno a zveřejněno, lze začít počítat důchody přiznané v roce 2023.

Důležité proto je rozhodnutí neuspěchat a vyčkat přibližně měsíc a půl, než budou k dispozici konkrétní data a čísla. Zvláště pokud přemýšlíte o přiznání předčasného důchodu, který je již trvale krácen.

Jak požádat o důchod: Vše, co potřebujete vědět

Datum přiznání lze změnit

Zároveň je dobré mít v povědomí následující skutečnosti:

  1. Jen málo lidem se vyplatí odejít do důchodu přesně v den dosažení důchodového věku. Je dobré pracovat s cykly při přesluhování nebo při přiznávání předčasného důchodu, u řádného důchodu zase hrají roli celé roky pojištění. Pár dnů vyčkávání může přinést důchod vyšší i o několik stokorun. Více jsme o tom psali v tomto článku.
  2. O řádný starobní důchod je možné požádat s předstihem (datum přiznání může být v minulosti i budoucnosti). O předčasný důchod nelze žádat zpětně, ale pouze od aktuálního data.
  3. Žádost o důchod lze „vzít zpět“ do 30 dnů od obdržení rozhodnutí přiznání důchodu, případně lze v této lhůtě požádat o změnu data přiznání důchodu.

Možnost změny data přiznání důchodu si lidé mnohdy vůbec neuvědomují. Pokud například požádáte o přiznání důchodu k prosinci 2022 a později se ukáže, že to není výhodné, můžete datum změnit například na leden 2023.

Pokud vám ještě nedorazilo rozhodnutí o přiznání důchodu, můžete tak učinit kdykoliv, po obdržení rozhodnutí máte lhůtu 30 dnů. O změnu můžete požádat písemně nebo osobně na vaší okresní správě sociálního zabezpečení.

Foto: Adobe Stock

Více k tématu